Ważne informacje - 5 artykułów

Aktualności

Ważne skróty

Ostatnio czytane

  1. Do czego uprawnia prawo jazdy kategorii AM i od jakiego wieku można je uzyskać ?

    W 2013 roku polskie przepisy dotyczące uprawnień do kierowania pojazdami zostały dostosowane do dyrektyw unijnych, skutkiem czego w miejsce karty motorowerowej pojawiło się prawo jazdy kategorii AM. Co się zmieniło i w jakim wieku można obecnie przystąpić do egzaminu na najniższą kategorię prawka?

  2. O wyprzedzaniu pojazdów z prawej strony - kiedy jest dopuszczalne a kiedy zabronione ?

    Policjanci drogówki wyjaśniają kiedy można wyprzedzać pojazdy z prawej strony. Nie wszyscy kierowcy pewnie pamiętają, że co do zasady w ten sposób można wyprzedzać pojazdy szynowe. Są tu jednak pewne wyjątki. Pozostałe pojazdy wyprzedzamy zasadniczo z lewej strony, ale tu też są pewne odstępstwa od reguły. Warto to sobie przypomnieć.

  3. Holowanie pojazdu. Jak to zrobić bezpiecznie ?

    Na drodze zdarzają się czasami sytuacje, kiedy trzeba zholować samochód. Policjanci wyjaśniają w jaki sposób to zrobić, aby było bezpiecznie i zgodnie z przepisami.

  4. Fajerwerki- kiedy można ich używać i jak robić to bezpiecznie

    Petardy, rakiety, baterie, rzymskie ognie – używając ich zachowajmy szczególną ostrożność. Większość z nich jest prawidłowo wykonana i oznakowana, ale nieprzestrzeganie zasad może doprowadzić do wypadku. Policjanci przypominają, że fajerwerki można używać tylko w wyznaczone dni w roku i koniecznie trzeba pamiętać o zasadach bezpieczeństwa.

  5. Jazda bez okularów może słono kosztować. Warto zatem sprawdzić swoje prawo jazdy

    Kierowca z wadą wzroku może otrzymać mandat w wysokości 1500 zł za jazdę bez okularów. Wszytko zależy od wyniku orzeczenia lekarskiego, a co za tym idzie numeru kodu wpisanego w rubrykę numer 12 naszego prawa jazdy. Warto to sprawdzić.

  6. Zarzuty za sprzedaż elektronicznych papierosów osobom niepełnoletnim

    Policjanci przedstawili dwa zarzuty 50-letniemu mieszkańcowi Pisza dotyczące sprzedaży papierosów elektronicznych wraz z wkładami osobom poniżej 18 roku życia. Mężczyzna ten jest podejrzany o sprzedanie e-papierosów chłopcom w wieku 10 i 11 lat w swoim sklepie. Funkcjonariusze przypominają, że sprzedaż wyrobów tytoniowych osobom do lat 18 jest naruszeniem prawa, podobnie jak sprzedaż tradycyjnych papierosów na sztuki. Za popełnione wykroczenia 50-latek odpowie przed sądem. Grozi mu kara grzywny.

  7. Mijania, drogowe, przeciwmgłowe… czy na pewno wiesz kiedy i jak używać oświetlenia swojego auta?

    Prawo o ruchu drogowym jasno precyzuje sposób używania oświetlenia pojazdów. Jednak nie wszyscy mają pełną wiedzę na temat tego, jakiego oświetlenia w swoim samochodzie można używać i kiedy można je włączyć podczas prowadzenia auta. Warto przypomnieć sobie podstawowe przepisy, by nie powodować zagrożenia dla siebie i innych użytkowników drogi.

  8. By świąteczny czas był bezpieczny i wolny od zmartwień

    Warto zadbać o to, aby nadchodzące Święta Bożego Narodzenia i poprzedzające je przygotowania upłynęły radośnie i bezpiecznie. Jak co roku jest to okres wytężonej pracy dla policjantów z Warmii i Mazur, którzy czuwają nad bezpieczeństwem w regionie. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa i wszyscy mamy na nie wpływ. Niech to będą spokojne i bezpieczne święta!

  9. Ukarany mandatem za strzelanie petardami

    Policjanci przypominają o obowiązującym zakazie używania materiałów pirotechnicznych. Możemy je używać jedynie 31 grudnia oraz 1 stycznia, a także 13 i 14 stycznia. Niestety nie wszyscy stosują się do obowiązujących przepisów. Mieszkaniec Orzysza ukarany został przez policjantów mandatem, bo w nocy strzelał petardami w okolicach plaży.

  10. Symbol pokazywany dłonią „POMÓŻ MI”, który warto znać i zapamiętać

    Międzynarodowy znak HELP ME (POMÓŻ MI) jest dyskretnym sygnałem, który możemy wysłać do kogoś kogo znamy lub do kogoś całkowicie obcego. Informuje on o tym, że osoba go wykonująca jest ofiarą przemocy. Znak ,,pomóż mi’’ to wezwanie o pomoc, które jest zrozumiałe na całym świecie. Przełamuje on barierę językową, czy kulturową. Nie wymaga bliskiego kontaktu, może być pokazany nawet przez okno czy w internecie. To prosty gest ręką, który ofiara przemocy może dyskretnie pokazać np. kurierowi, sprzedawcy w sklepie czy też podczas rozmowy video. Gdy zobaczysz ten znak niezwłocznie zadzwoń pod nr 112 i poinformuj, że osoba w ten sposób poprosiła o pomoc.

Powrót na górę strony