Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Holowanie pojazdu. Jak to zrobić bezpiecznie ?

Na drodze zdarzają się czasami sytuacje, kiedy trzeba zholować samochód. Policjanci wyjaśniają w jaki sposób to zrobić, aby było bezpiecznie i zgodnie z przepisami.

Kierujący może holować pojazd silnikowy pod warunkiem zachowania pewnych zasad, o których przypominają policjanci. Trzeba pamiętać o tym, że pojazd holujący musi mieć włączone światła mijania i poruszać się z prędkością nie większą niż 30 km/h w obszarze zabudowanym i nie większą niż 60 km/h poza obszarem zabudowanym.

Pojazd holowany:

1. Musi być kierowany przez osobę mającą uprawnienia do kierowania tym pojazdem, chyba że sposób holowania wyklucza potrzebę kierowania nim.

2. Musi być połączony z pojazdem holującym w sposób wykluczający odczepienie się w czasie jazdy, a w przypadku holowanego motocykla musi być on połączony z pojazdem holującym połączeniem giętkim w sposób umożliwiający łatwe odczepienie.

3. Ma być oznaczony odblaskowym trójkątem ostrzegawczym z tyłu po lewej stronie (nie dotyczy motocykla), lub musi wysyłać żółte sygnały błyskowe (nie mogą to być światła awaryjne). W okresie niedostatecznej widoczności pojazd holowany ma mieć włączone światła pozycyjne.

4. W pojeździe holowanym, w przypadku połączenia sztywnego musi być sprawny co najmniej jeden układ hamulców, a przy połączeniu giętkim – dwa układy.

Odległość między pojazdami:

  • w przypadku połączenia sztywnego maksymalnie 3m
  • w przypadku połączenia giętkiego od 4 do 6 m

Połączenie musi być oznakowane naprzemiennie pasami białymi i czerwonymi albo za pomocą chorągiewki czerwonej lub żółtej.

W razie holowania pojazdu w sposób wykluczający potrzebę kierowania nim lub użycia hamulców, rzeczywista masa całkowita pojazdu holowanego nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowiciej pojazdu holującego.

Zabrania się holowania:

1. Pojazdu o niesprawnym układzie kierowniczym lub o niesprawnych hamulcach, chyba że sposób holowania wyklucza potrzebę ich użycia.

2. Pojazdu za pomocą połączenia giętkiego, jeśli w pojeździe tym działanie układu hamulcowego uzależnione jest od pracy silnika a silnik jest unieruchomiony.

3. Więcej niż jednego pojazdu, z wyjątkiem pojazdu członowego ( czyli zespołu pojazdów składającego się z pojazdu silnikowego z naczepą).

4. Pojazdem z przyczepą (naczepą), hulajnogą elektryczną oraz urządzeniem transportu osobistego.

5. Na autostradzie, z wyjątkiem holowania przez pojazdy przeznaczone do holowania do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych.


 


 


 

Powrót na górę strony