Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Symbol pokazywany dłonią „POMÓŻ MI”, który warto znać i zapamiętać

Międzynarodowy znak HELP ME (POMÓŻ MI) jest dyskretnym sygnałem, który możemy wysłać do kogoś kogo znamy lub do kogoś całkowicie obcego. Informuje on o tym, że osoba go wykonująca jest ofiarą przemocy. Znak ,,pomóż mi’’ to wezwanie o pomoc, które jest zrozumiałe na całym świecie. Przełamuje on barierę językową, czy kulturową. Nie wymaga bliskiego kontaktu, może być pokazany nawet przez okno czy w internecie. To prosty gest ręką, który ofiara przemocy może dyskretnie pokazać np. kurierowi, sprzedawcy w sklepie czy też podczas rozmowy video. Gdy zobaczysz ten znak niezwłocznie zadzwoń pod nr 112 i poinformuj, że osoba w ten sposób poprosiła o pomoc.

Międzynarodowy znak HELP ME (POMÓŻ MI) jest dyskretnym sygnałem, który możemy wysłać do kogoś kogo znamy lub do całkowicie obcej nam osoby. Informuje on o tym, że jesteśmy ofiarą przemocy. Nie możemy jednak przeciwstawić się i głośno wołać o pomoc, bo wiązałoby się to z surową karą ze strony naszego oprawcy, z którym na co dzień mieszkamy i żyjemy. Ofiary przemocy domowej w obawie przed oprawcą często nie informują osób postronnych o rozgrywającym się w czterech ścianach dramacie i pozostawione są same sobie. Z myślą o takich osobach powstał ten znak.

Jest to prosty i czytelny ruch dłoni, który może nawet uratować ludzkie życie. Znak ten to wezwanie o pomoc, które jest zrozumiałe na całym świcie. Przełamuje on barierę językową i kulturową. Nie wymaga bliskiego kontaktu. Może być pokazany przez okno czy nawet w internecie. To prosty gest ręką, który ofiara przemocy może dyskretnie pokazać, np., kurierowi, sprzedawcy czy też podczas rozmowy video za pośrednictwem środków masowego przekazu. Wykonanie tego znaku jest proste: Pokaż otwartą dłoń. Złóż dłoń w pięść chowając kciuk do środka.

CO ZROBIĆ, GDY KTOŚ POKAŻE NAM TEN ZNAK?

1. Nie powinniśmy dawać oznak, że coś jest nie tak. Zwłaszcza gdy obserwuje nas osoba, która potencjalnie może być sprawcą. Ofiarę mogłoby to narazić na konsekwencje.

2. Zakończ spotkanie lub rozmowę, tak jakby nic się nie stało.

3. Skontaktuj się z policją pod numerem alarmowym 112 i wyjaśnij sytuację, oraz poinformuj, że osoba ta w ten sposób poprosiła nas o pomoc.

Osobą wołająca o wsparcie może być zarówno osoba dorosła, jak i dziecko. Szczególnie w przypadku małoletnich należy być czujnym w rozpoznawaniu tego znaku, ponieważ wykonanie go może być jedyną formą poinformowania świata zewnętrznego o krzywdzie, której doznaje dziecko.

Zapamiętajmy ten międzynarodowy znak wołania o pomoc.

(asz)

Powrót na górę strony