Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jak ciemne mogą być szyby w samochodzie?

Policjanci w trakcie kontroli drogowych sprawdzają między innymi stan techniczny pojazdu. Zwracają też uwagę na szyby w samochodzie. Przyciemnione lub nieodśnieżone szyby pojazdu mogą doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze, szczególnie w nocy…

Kierowcy decydują się na przyciemnienie szyb w pojeździe po jego zakupie, aby poprawić jego wygląd. Nie biorą pod uwagę, że może to wpłynąć na bezpieczeństwo w ruchu drogowym zarówno ich samych, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

W ustawie Prawo o ruchu drogowym znajdziemy informację, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, przednia szyba pojazdu powinna zapewnić kierowcy pełną i wyraźną widoczność bez zniekształcenia obrazu.

Przednie i przednie boczne szyby powinny mieć współczynnik przepuszczania światła nie mniejszy niż 70 % !!!

Nie ma ograniczeń co do przyciemniania tylnych szyb pojazdu.

Jeżeli policjant stwierdzi nieprawidłowości, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, może zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu i nie dopuścić go do dalszej jazdy oraz nałożyć mandat karny w wysokości do 3000 zł.

Dobra widoczność to nasze bezpieczeństwo!

 

Powrót na górę strony