Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Reagujmy widząc osoby narażone na wychłodzenie

Zbliża się okres roku, który może okazać się szczególnie groźny dla osób bezdomnych oraz nieporadnych życiowo, pozostających bez opieki i zagrożonych wychłodzeniem. Jak co roku policjanci są przygotowani i będą interweniować oraz pomagać takim osobom. Reagujmy, gdy widzimy osobę narażoną na wychłodzenie. Nie przechodźmy wobec niej obojętnie. Jeden telefon wykonany na numer alarmowy 112 może uratować komuś życie. Pomocne będzie też skorzystanie z możliwości, jakie daje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Niemal każdego dnia oficer dyżurny piskiej komendy odbiera telefon z informacją o osobie potrzebującej pomocy. Zwykle jest to osoba nietrzeźwa leżąca na chodniku, czasami w krzakach. Każdy taki sygnał jest sprawdzany przez policjantów. Szybka interwencja w tego typu sytuacjach jest niezwykle ważna. Temperatury w nocy bywają już niskie, co może zagrażać życiu i zdrowie takiej osoby pozostającej na zewnątrz bez odpowiedniej ochrony przed zimnem. Stąd szybka reakcja w takim przypadku jest nieoceniona.

Tego typu zgłoszenia nasilają się w okresie jesienno – zimowym, kiedy pogarszają się warunki pogodowe i spada temperatura. Mimo stale prowadzonych kontroli miejsc zagrożonych, funkcjonariusze nie są w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących. Dlatego tak ważna jest pomoc i przekazywanie informacji od mieszkańców.

Zwracamy się zatem z prośbą do wszystkich- jeśli zauważymy człowieka leżącego na chodniku, czy śpiącego na ławce, nie pozostawiajmy go bez pomocy. Nie przechodźmy obojętnie obok kogoś, komu może grozić wychłodzenie. Wystarczy wykonać tylko jeden telefon na numer alarmowy 112 lub skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wystarczy anonimowe kliknięcie na mapę, by wskazać policjantom miejsce, gdzie przebywają osoby bezdomne narażone na wychłodzenie. Każdy taki sygnał zostanie sprawdzony przez funkcjonariuszy.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest dostępna pod adresem:

https://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/mapa-zagrozen-bezpiecze/24497,dok.html
 

  • Plansza z napisem Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i logotypami
    Plansza z napisem Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i logotypami
Powrót na górę strony