Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wsiedli za kierownicę pod działaniem alkoholu. Poniosą tego konsekwencje

Policjanci zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Opel Vectra. Kierowca miał ponad 1 promil alkoholu w organizmie. Blisko 0,5 promila miał kierujący samochodem marki VW Bora. Obaj mężczyźni poniosą tego konsekwencje. Pamiętajmy, że spożycie nawet niewielkiej ilości alkoholu negatywnie wpływa na nasze umiejętności prowadzenia samochodu powodując znaczne obniżenie koncentracji i kłopoty z oceną odległości, czy oszacowaniem ryzyka na drodze. Przekłada się to na trudność w utrzymaniu stabilnego toru jazdy, a często również na brawurę. Każdy nietrzeźwy kierowca na drodze to potencjalny sprawca ludzkiego nieszczęścia.

Jazda pod wpływem alkoholu to brak odpowiedzialności, a każdy nietrzeźwy kierowca na drodze to potencjalny sprawca ludzkiego nieszczęścia. Mimo, że policjanci stale apelują o rozsądek i przestrzeganie przepisów, nie brakuje kierowców jeżdżących na „podwójnym gazie”, bądź pod działaniem narkotyków.

Tylko w środę (7 września br.) na drogach powiatu piskiego policjanci drogówki wyeliminowali z ruchu dwóch kierowców jadących pod działaniem alkoholu. Pierwszego z nich zatrzymali do kontroli drogowej już po godz. 7.00 w miejscowości Jeże. Był to 48-letni mieszkaniec piskiej gminy kierujący pojazdem marki Opel Vectra. Badanie stanu trzeźwości kierowcy wykazało ponad 1 promil alkoholu w organizmie. Oznacza to, że kierujący dopuścił się popełnienia przestępstwa.

Tego samego dnia po godz. 16.00 w miejscowości Drygały funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki VW Bora. Kierowcą był 43-letni mieszkaniec Olecka. Badanie stanu trzeźwości kierowcy wykazało blisko 0,5 promila alkoholu w organizmie, co jest wykroczeniem.

Policjanci przypominają o konsekwencjach kierowania pojazdem pod działaniem alkoholu lub narkotyków

Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) jest wykroczeniem, natomiast prowadzanie pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) jest przestępstwem.

Za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi:

  • kara aresztu albo grzywna nie niższa niż 2500 zł,
  • zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat,
  • 10 punktów karnych.

Za przestępstwo prowadzania pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) lub pod działaniem środków odurzających grozi:

  • grzywna wymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu lub kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 2 lat (Jeżeli sprawca dopuścił się tego czynu np. w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w związku ze skazaniem za to przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat),
  • zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat,
  • świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł do 60 000 zł,
  • jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowoduje wypadek, w którym są zabici lub ciężko ranni, trafi do więzienia na minimum 2 lata, a kara nie będzie mogła być zawieszona. Ponadto w takim przypadku sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Nie pozwalaj na jazdę po pijanemu

Jeśli widzisz, że nietrzeźwy chce wsiąść do samochodu i odjechać, nie pozwól na to! Nie zgadzaj się również na podróż z pijanym kierowcą. Pamiętaj, że pasażer, który nie powstrzymuje nietrzeźwego przed prowadzeniem pojazdu, w pewnym stopniu jest współodpowiedzialny za wypadek. Powinien mieć świadomość, że ryzykuje nie tylko utratą życia i zdrowia, ale także nie należy mu się odszkodowanie w pełnej kwocie.

Ponadto, niezwłocznie powiadom Policję, jeśli kiedykolwiek zauważysz dziwne zachowanie kierowcy na drodze (np. jedzie „wężykiem”, zajeżdża innym drogę itp.), które może świadczyć o tym, że jest pod wpływem alkoholu. Nieważne czy jest to kierowca samochodu, motocykla czy roweru, apelujemy, aby nikt nie pozostawał obojętny, gdy widzi nietrzeźwego kierującego. Przecież chodzi o ludzkie życie! 

Wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112, a funkcjonariusze sprawdzą każdy taki sygnał. 

(asz)


 

Powrót na górę strony