Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Piesi i rowerzyści mają na drodze nie tylko prawa, ale i obowiązki

Rowerzyści i piesi to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Ich bezpieczeństwo na drodze w dużym stopniu zależy od nich samych. Przekonała się o tym 15-letnia rowerzystka, która w Rucianem – Nidzie jechała chodnikiem i nagle wjechała na przejście dla pieszych wprost pod nadjeżdżający samochód. Nastolatka trafiła do szpitala. Pamiętajmy, że piesi i rowerzyści mają na drodze nie tylko prawa, ale i obowiązki, o których często zapominają.

W wypadkach na drodze uczestniczą nie tylko same pojazdy, ale także piesi i rowerzyści, których określa się mianem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Ich bezpieczeństwo na drodze zależy w dużym stopniu od nich samych. Przekonała się o tym 15-latka jadąca rowerem po chodniku ul. Dworcową w Rucianem- Nidzie. Rowerzystka nagle zjechała z chodnika na przejście dla pieszych wprost pod nadjeżdżający samochód osobowy. Zdarzenie to miało miejsce w środę (6 lipca br.) po godz. 15.00. Nastolatka została potrącona przez ten pojazd i trafiła do szpitala. Po przeprowadzonych badaniach okazało się, że na szczęście, nie doznała poważniejszych obrażeń. Z relacji świadków wynika, że 15-latka najprawdopodobniej jechała w słuchawkach, więc nie tylko nie widziała nadjeżdżającego auta, ale także go nie słyszała. Tym razem skończyło się jedynie na ogólnych potłuczeniach, jakich doznała osoba jadąca rowerem, ale nie zawsze tak się kończy.

Niestety tragicznie skończył się wypadek z udziałem rowerzysty, który miał miejsce na ul. Olsztyńskiej w Piszu w dniu 14 czerwca br. 71-letni mieszkaniec piskiej gminy przejeżdżał rowerem przez przejście dla pieszych. Potrącony został przez samochód osobowy. W wyniku poniesionych obrażeń mężczyzna jadący rowerem zmarł.

Policjanci przypominają najważniejsze przepisy dotyczące rowerzystów i pieszych

ROWERZYŚCI

Nie wolno przejeżdżać rowerem przez przejście dla pieszych. Przed przejściem dla pieszych należy zejść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę. Rowerem można przejechać na drugą stronę drogi, jeśli obok przejścia dla pieszych jest wydzielony i odpowiednio oznakowany znakami przejazd dla rowerzystów. Należy jednak zachować szczególną ostrożność i upewnić się, czy można bezpiecznie przekroczyć jezdnię.

Rowerzysta nie może jechać po chodniku. Są jednak pewne wyjątki :

- gdy opiekuje się on osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem;

- gdy spełnione są jednocześnie trzy warunki: chodnik ma co najmniej 2 metry szerokości, ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h i brakuje oddzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla nich przeznaczonego;

- podczas złej pogody (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Rowerzysta jadąc po chodniku zobowiązany jest jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

PIESZY

Od ponad roku obowiązują przepisy, które mówią, że pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Niestety wielu pieszych zapomina o tym, że:

- pieszy chcąc przejść przez jezdnię zobowiązany jest zachować szczególną ostrożność i korzystać z przejść dla pieszych;

- pieszemu zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;

- pieszemu zabrania się korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, torowisko, przejście dla pieszych w sposób, który powadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych;

- pieszy poruszający się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym zobowiązany jest używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego.

(asz)


 


 

Powrót na górę strony