Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mandaty za popełnione wykroczenia w miejscu wskazanym jako zagrożone na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

Policjanci z powiatu piskiego tylko w pierwszej połowie tego roku zweryfikowali już ponad 200 zgłoszeń naniesionych przez obywateli w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Mieszkańcy wskazują najczęściej miejsca, gdzie spożywany jest alkohol wbrew obowiązującym zakazom. Tylko wczoraj policjanci w Białej Piskiej ukarali dwóch mężczyzn, którzy dopuścili się tego wykroczenia w miejscu wskazanym jako zagrożone na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB) funkcjonuje od września 2016 roku. Od tego czasu na terenie powiatu piskiego wskazanych zostało blisko 3000 miejsc zagrożonych. Zostały one sprawdzone przez funkcjonariuszy. Prawie połowa z nich została potwierdzona. Oznacza to, że miejsca te są systematycznie kontrolowane przez policyjne patrole do czasu wyeliminowania danego problemu zasygnalizowanego przez mieszkańców. Przekłada się to na poprawę lokalnego bezpieczeństwa. Obywatele najczęściej informują o miejscach, gdzie kierowcy przekraczają dopuszczalną prędkość, albo o miejscach, gdzie spożywany jest alkohol wbrew obowiązującym przepisom.

Tylko w poniedziałek (11 lipca br.) policjanci z Komisariatu Policji w Białej Piskiej sprawdzali jedno z takich zgłoszeń. Obywatel naniósł na KMZB informację dotyczącą spożywania alkoholu w okolicach miejscowego sklepu. Funkcjonariusze kontrolując wskazany rejon zauważyli dwóch mężczyzn w wieku 61 i 63 lat, którzy spożywali alkohol. Za popełnione wykroczenie obaj ukarani zostali przez policjantów mandatami karnymi. Zgłoszenie to widnieje teraz na KMZB jako potwierdzone. W dalszej kolejności funkcjonariusze będą podejmowali działania mające na celu wyeliminowanie tego problemu, który jest uciążliwy dla mieszkańców.

Przypominamy, że głównym celem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest poprawa bezpieczeństwa i porządku publicznego poprzez włączenie obywateli w wybrane działania Policji oraz wymiany informacji z mieszkańcami o zagrożeniach. Warto skorzystać z tego narzędzia, bo jest ono niezwykle proste w obsłudze. Wystarczy otworzyć aplikację, a następnie wybrać konkretne miejsce zagrożone i odpowiednią kategorię zgłoszenia. W sezonie letnim można wskazać m.in.: miejsca niebezpieczne na wodach, utonięcia, miejsca nielegalnej działalności rozrywkowej, niszczenie zieleni, poruszanie się po terenach leśnych quadami i szereg innych.

Pamiętajmy jednak, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastąpi zgłoszenia alarmowego. W przypadku pilnej potrzeby pomocy należy dzwonić na numer alarmowy 112.

(asz)

 

 

 

Powrót na górę strony