Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Potrącenie rowerzysty na przejściu dla pieszych

Policjanci pracowali na miejscu wypadku drogowego, do którego doszło na ul. Olsztyńskiej w Piszu. Kierująca pojazdem marki Toyota uderzyła w rowerzystę przejeżdżającego przez przejście dla pieszych. Straszy mężczyzna, jadący rowerem, zabrany został do szpitala. Policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności tego zdarzenia oraz przypominają przepisy dotyczące rowerzystów.

We wtorek (14 czerwca br.) po godz. 8.00 na ul. Olsztyńskiej w Piszu samochód potrącił rowerzystę.Z ustaleń policjantów wynika, że do zdarzenia doszło, gdy mężczyzna jadący rowerem, przejeżdżał przez przejście dla pieszych. W tym momencie uderzył w niego pojazd marki Toyota Corolla. Rowerzysta wpadł na maskę samochodu, a następnie upadł na drogę. Z urazem głowy zabrany został do szpitala. Toyotą kierowała 60-letnia mieszkanka Pisza. Kobieta była trzeźwa. Rowerem jechał 71-letni mieszkaniec piskiej gminy. W wyniku zaistniałego zdarzenia droga krajowa nr 63 była zablokowana, co skutkowało korkami na ulicach Pisza.

Funkcjonariusze wyjaśniają przyczyny i okoliczności tego zdarzenia.

 • Na pierwszym planie widocznych trzech policjantów w kamizelkach odblaskowych pracujących na miejscu wypadku. Po prawej na drodze stoi radiowóz z włączonymi sygnałami. W tle samochód osobowy biorący udział w zdarzeniu.
  Miejsce wypadku drogowego
 • Rower leżący na drodze.
  Rower uczestniczący w zdarzeniu drogowym
 • Na drodze stoi samochód koloru ciemnego ustawiony przodem.
  Toyota uczestnicząca w zdarzeniu drogowym

Policjanci przypominają najważniejsze przepisy ruchu drogowego dotyczące rowerzystów

 • Rowerzysta na przejściu dla pieszych

Przejście dla pieszych, jak sama nazwa wskazuje, służy pieszym do przekraczania jezdni. Rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić go przez przejście dla pieszych, jeśli chce go przekroczyć. Przejeżdżanie rowerem po „zebrze” jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny.

 • Przejazd dla rowerów

W sytuacji kiedy obok przejścia dla pieszych jest wydzielony i odpowiednio oznakowany znakami przejazd dla rowerzystów, wówczas osoba jadąca jednośladem nie musi zsiadać z roweru i może przez nie przejechać. Taki przejazd jest wyraźnie widoczny obok przejścia dla pieszych i najczęściej występuje w miejscu skrzyżowania drogi rowerowej i jezdni. Pamiętajmy jednak, że nie zwalnia to rowerzysty z zachowania szczególnej ostrożności i upewnienia się, czy na pewno może bezpiecznie przekroczyć jezdnię.

 • Znak drogowy D-6b- przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów
  Znak drogowy D-6b- przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów
 • Znak drogowy D-6a -przejazd dla rowerzystów
  Znak drogowy D-6a -przejazd dla rowerzystów
 • Rowerzysta na chodniku

Pamiętajmy też, że rowerzysta zobowiązany jest korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez rowerzystę dozwolone jest wyjątkowo w następujących sytuacjach, gdy:

- opiekuje się on osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem;

-szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów;

- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Rowerzysta jadący chodnikiem lub drogą dla pieszych musi jednak pamiętać, aby jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować miejsca pieszym oraz nie utrudniać jego ruchu.

(asz)

Powrót na górę strony