Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kilkanaście razy policjanci i strażacy wyjeżdżali podczas weekendu do palących się traw

Jak co roku w okresie wiosennym dochodzi do pożarów związanych z wypalaniem traw oraz nieużytków rolnych. Tylko podczas minionego weekendu policjanci i strażacy aż 16 razy wyjeżdżali do takich pożarów na terenie powiatu piskiego. W okolicach Rakowa Małego spłonęło około 40 hektarów nieużytków rolnych, a w okolicach miejscowości Nowe Guty paliły się bele z sianem. Wypalanie traw jest nie tylko bardzo niebezpieczne, ale do tego zabronione i niesie za sobą poważne konsekwencje, o czym przypominają policjanci.

Od wielu lat przełom zimy i wiosny to czas, kiedy wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków rolnych na terenie powiatu piskiego. Pożary, w głównej mierze, spowodowane są wypalaniem traw i pozostałości roślinnych. Tylko podczas minionego weekendu policjanci i strażacy otrzymali aż 16 zgłoszeń dotyczących takich pożarów. W okolicach Rakowa Małego, w gminie Biała Piska, spłonęło około 40 hektarów nieużytków rolnych. W okolicach miejscowości Nowe Guty, w gminie Orzysz, spaleniu uległy bele z sianem.

Takie pożary to ogromne straty materialne oraz nieobliczalne zagrożenie dla znajdujących się w pobliżu zabudowań. Na szczęście w pożarach tych, tym razem, nie ucierpiała żadna osoba.

W każdym przypadku pożaru traw czy nieużytków rolnych policjanci wyjaśniają okoliczności i przyczyny takiego zdarzenia.

Należy pamiętać, że wypalanie traw jest zabronione i pociąga za sobą odpowiedzialność karną.

Określa to m.in. Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody:

art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”.

art. 131 pkt. 12 stanowi: Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary, podlega karze aresztu albo grzywny.

Kodeks wykroczeń:

art. 82 § 1 Kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia się działania ratowniczego lub ewakuacji (...)podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany

art. 82 § 3 Kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

art. 82 § 4 Kto wypala trawy, słomę lub pozostałości roślinne na polach w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

art. 82 § 5 Kto w inny sposób nieostrożnie obchodzi się z ogniem, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

Kodeks karny:

Jeśli wypalanie traw spowoduje pożar lub stworzy bezpośrednie niebezpieczeństwo dla ludzi, zwierząt czy roślinności, wtedy ten czyn traktowany jest jako przestępstwo.

Za przestępstwo z art. 163 § 1 Kodeksu Karnego odpowiada ten, kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru. Osoba taka podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Zgodnie z art. 164 § 1 ten, kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo zdarzenia określonego w art. 163 § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Natomiast art.181 § 1 Kodeksu Karnego stanowi: Kto powoduje zniszczenie w świecie roślinności lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

(asz)

 


 

Powrót na górę strony