Technik kryminalistyki z piskiej komendy drugi w województwie
W Wyższej Szkole Policji w Szczytnie po raz pierwszy odbył się wojewódzki konkurs „Policjant Kryminalny roku 2015”. W szranki stanęli najlepsi policjanci dochodzeniowo- śledczy, operacyjno – rozpoznawczy, technicy kryminalistyczki oraz osoby nadzorujące, tworząc tym samym drużyny z poszczególnych powiatów. Na najwyższym podium stanęła drużyna z Ełku. Technik kryminalistyki z Pisza- asp. szt. Zdzisław Bartnicki zajął II miejsce w swojej specjalności.
Wczoraj w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie po raz pierwszy odbył się wojewódzki konkurs „Policjant Kryminalny roku 2015”. W zawodowej rywalizacji spotkały się drużyny z poszczególnych powiatów województwa warmińsko – mazurskiego. W skład każdego zespołu weszli policjanci: dochodzeniowo- śledczy, operacyjno – rozpoznawczy, technicy kryminalistyki oraz funkcjonariusz nadzorujący ich pracę. Policjanci rywalizowali indywidualnie i zespołowo. Przygotowane konkurencje – test wiedzy, zadania praktyczne, strzelanie i rozwiązywanie kazusu wyłoniły najlepszych indywidualnie policjantów poszczególnych specjalności , a także drużynę.
I tak, najlepszy zespół kryminalny jest z Ełku, za nim uplasowali się policjanci z Olecka i Mrągowa.
Puchar za zdobycie II miejsca w klasyfikacji indywidualnej w kategorii „Najlepszy technik kryminalistyki 2015 ” trafił do policjanta z Pisza- asp. szt. Zdzisława Bartnickiego. Lepszym od niego okazał się tylko funkcjonariusz z Węgorzewa.
Kilka słów o aspirancie Bartnickim …
Aspirant sztabowy Zdzisław Bartnicki jest policjantem od 17 lat. Od początku związany jest z piską komendą. Na stanowisku technika kryminalistyki Wydziału Kryminalnego KPP w Piszu pracuje właściwie od początku swojej służby. Jak sam mówi o sobie- „już 16 lat pracuje przy tym samym biurku”. Jak widać lata doświadczeń przynoszą efekty.
Na czym właściwie polega praca technika kryminalistyki – pytamy o to laureata ?
Praca ta jest bardzo odpowiedzialna. Moim zadaniem jest ujawnianie wszelkich dowodów i śladów na miejscu zdarzenia, czyli kradzieży, włamania, czy wypadku drogowego, co w późniejszym etapie prowadzi do zatrzymania sprawcy. W tym celu technik kryminalistyki wykorzystuje różnego rodzaju metody i sprzęty, aby zabezpieczyć jak najwięcej dowodów w miejscu popełnienia przestępstwa.
Jakie jest podstawowe narzędzie pracy technika ?
Podstawowym atrybutem każdego technika, mówi asp. szt. Zdzisław Bartnicki, jest aparat fotograficzny. Ale wykorzystuję też inne narzędzia- specjalistyczne, ale czasami przedmioty wydawałoby się bardzo proste, wręcz domowe codziennego użytku.
Zdzisławowi Bartnickiemu serdecznie gratulujemy i życzymy zajęcia pierwszego miejsca za rok.