Chcesz mieć wpływ na bezpieczeństwo w najbliższej okolicy ? Skorzystaj z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to prosta w obsłudze aplikacja dostępna dla wszystkich. Korzystając z niej można mieć wpływ na bezpieczeństwo w środowisku lokalnym. Wystarczy zgłosić określone zagrożenie występujące w konkretnym miejscu zaznaczając je na mapie. Istnieje też możliwość dołączenia zdjęcia. Takie zgłoszenie jest anonimowe. Policjanci je weryfikują, a w przypadku potwierdzenia zagrożenia podejmują działania, aby je wyeliminować. Zapraszamy wszystkich mieszkańców do korzystania z tego narzędzia. Razem możemy więcej.
Krajowa Mapa Zagrożeń bezpieczeństwa funkcjonuje w Policji od kilku lat. Za jej pośrednictwem każdy może poinformować o zdarzeniu, które według niego stanowi zagrożenie bezpieczeństwa. Musimy jednak pamiętać, że w sytuacji wymagającej natychmiastowej interwencji należy zadzwonić na numer telefonu 112. Jest to bardzo ważne, gdyż na weryfikację zgłoszonego zagrożenia policjanci mają kilka dni, a potem nanoszą na mapę efekt dokonanych sprawdzeń. Dzięki bieżącej aktualizacji mapy każdy mieszkaniec może sprawdzić czy jego zgłoszenie zostało potwierdzone, czy może jest jeszcze w trakcie weryfikacji. Ponadto należy pamiętać, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest jedną z form zgłoszenia i w przypadku, gdy informacja nie została potwierdzona przez policjantów, nie oznacza, iż nie jest brana pod uwagę podczas pełnionej służby. Wszystkim nam zależy na poprawie bezpieczeństwa w powiecie, dlatego bardzo cenimy sobie otrzymywane od mieszkańców sygnały.
Na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa możemy zgłosić między innymi o miejscach w których dochodzi do aktów wandalizmu, spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych, dzikich wysypiskach śmieci, przekroczeniach prędkości, grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją i o wielu innych sytuacjach, które z punktu widzenia obywateli są bardzo ważne. Pełną listę zagrożeń można znaleźć po wejściu na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki zgłoszeniom policjanci mogą jeszcze skuteczniej reagować na potrzeby mieszkańców, a także przeciwdziałać wszelkim negatywnym zachowaniom mającym wpływ na poczucie bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania.
Gdzie i jak można poinformować o zagrożeniu?
Aby dokonać zgłoszenia wystarczy komputer bądź telefon z dostępem do internetu. Należy wejść na stronę internetową komendy wojewódzkiej lub komendy powiatowej Policji, gdzie dostępna jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Po uruchomieniu aplikacji wybieramy rodzaj zagrożenia, które chcemy zgłosić i miejsce występowania tego zagrożenia. Można także uszczegółowić zgłoszenie, wprowadzając datę, opis zagrożenia, dzień tygodnia i porę dnia, a także załączyć plik o pojemności max 5MB. Klikamy zgłoś i na tym kończy się nasze zadanie. Zgłoszenie odbierane jest przez koordynatora Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, który każdego dnia sprawdza, czy mieszkańcy podzielili się nowymi informacjami na temat miejsc zagrożonych. Jego zadaniem jest również dbanie o jej aktualizację, a także zadaniowanie służb w celu weryfikacji zgłoszenia.
Zapraszamy wszystkich mieszkańców do korzystania z tego narzędzia. Razem możemy więcej.
(asz)