Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nietrzeźwi kierowcy w powiecie piskim. Reagujmy, gdy osoba pod działaniem alkoholu wsiada za kierownicę i rusza w drogę

Podczas minionego weekendu policjanci, na drogach powiatu piskiego, zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierowców. Jeden z nich jechał volkswagenem, a drugi oplem. Obu kierującym funkcjonariusze zatrzymali prawa jazdy. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności i utrata prawa jazdy nawet na 15 lat.

W trakcie minionego weekendu policjanci, w powiecie piskim, zatrzymali dwóch nieodpowiedzialnych kierujących, którzy znajdowali się pod działaniem alkoholu.

Pierwszego z nich funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej w piątek (5 marca br.) po godz. 21.00 na terenie gminy Biała Piska. Był to pojazd marki VW Bora, którym kierował 24-letni mieszkaniec powiatu oleckiego. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało blisko 1 promil alkoholu w organizmie.

Drugiego nietrzeźwego kierowcę funkcjonariusze wyeliminowali z ruchu w sobotę (6 marca br.). Po godz. 10.00 policjanci na trasie Pisz- Babrosty zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Opel. Za kierownicą siedział 38-letni mieszkaniec piskiej gminy. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie.

Policjanci zatrzymali prawa jazdy obu kierowcom. W dalszej kolejności staną oni przed sądem. Kodeks karny za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania na okres nawet do 15 lat.

Dodatkowo, osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości, musi się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 000 złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy dopuściła się takiego czynu. Jeżeli po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości orzeczona kwota jest nie mniejsza niż 10 000 złotych.

Policjanci apelują o reagowanie na wszelkie sytuacje, w których osoba nietrzeźwa chce wyjechać na drogę. Nieistotne, czy będzie kierowała pojazdem mechanicznym, czy rowerem. Należy pamiętać, że każdy nietrzeźwy uczestnik ruchu drogowego stwarza realne zagrożenie dla innych korzystających z dróg.

(asz)

Powrót na górę strony