Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pamiętajmy o odśnieżaniu dachów budynków

Piscy policjanci przypominają właścicielom oraz administratorom budynków, szczególnie tych wielkopowierzchniowych, o obowiązku usuwania śniegu z dachów oraz sopli lodu. Właściciel bądź zarządca obiektu, który nie wywiąże się z obowiązku odśnieżania dachu, musi liczyć się z konsekwencjami.

W związku z nadchodzącą odwilżą, ale także zapowiadanymi opadami śniegu policjanci apelują do zarządców i właścicieli budynków, szczególnie tych wielkopowierzchniowych (marketów, hal sportowych, magazynów), o bieżące odśnieżanie dachów i likwidację sopli lodowych, mogących stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Przyjmuje się, że warstwa śniegu powyżej 20 cm stanowi też zagrożenie dla konstrukcji dachu.

Pamiętajmy, że właściciel bądź zarządca, który nie wywiąże się z obowiązku odśnieżania dachu, musi liczyć się z konsekwencjami, łącznie z wprowadzeniem natychmiastowego zakazu użytkowania obiektu. Zgodnie z art. 91a. Prawa Budowlanego, kto nie spełnia, określonego w art. 61 obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym, użytkuje obiekt w sposób niezgodny z przepisami lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego, podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.


Prawidłowe usuwanie śniegu

Biorąc pod uwagę względy bezpieczeństwa i konstrukcję dachu jego odśnieżanie należy rozpocząć od miejsc, gdzie utworzyły się tzw. worki śnieżne. Są to miejsca , w których nawiało najwięcej śniegu i jego średnia grubość jest wielokrotnie większa niż na pozostałej połaci dachu. Bardzo ważne jest także to, że zgarnianie białego puchu powinno się odbywać od części zewnętrznej dachu, czyli od okapów, zgodnie z kierunkiem spadku dachu, a tym samym kierunkiem tzw. zakładów podłużnych papy.

Równie istotne jest także odśnieżenie wpustów dachowych oraz koryt spływowych i doprowadzenie do ich udrożnienia. Przy czym trzeba być ostrożnym, tak, aby nie uszkodzić - podczas odkuwania lodu - powłoki papowej lub plastikowych elementów wpustów czy też kopuł świetlików dachowych lub zasypanych klap dymowych.

Oczywiście najlepiej, jeżeli odśnieżanie powierzymy profesjonalistom. Mowa o dekarzach, kominiarzach czy firmach specjalizujących się w pracach wysokościowych.

 

 


 


 


 

Powrót na górę strony