Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rekordowa ilość zgłoszeń na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie piskim

Bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców powiatu piskiego cieszyła się w 2020 roku Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Naniesionych na nią zostało prawie 700 różnego rodzaju zgłoszeń, z czego ponad 300 zostało potwierdzonych przez policjantów. Najczęściej obywatele wskazywali niedozwolone miejsca spożywania alkoholu oraz kwestie dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje od września 2016 roku. Od początku jest istnienia w powiecie piskim naniesionych zostało 2171 różnego rodzaju zgłoszeń. Jest to aplikacja służąca wymianie informacji między obywatelami a policją. Mieszkańcy mogą w anonimowy sposób nanieść w konkretne miejsce na mapie zagrożenie z odpowiedniej kategorii, których jest wiele do wyboru. Można też dodać opis, wskazać czas występowania danego zjawiska, a nawet dołączyć zdjęcie. Naniesienie zagrożenia na mapę jest bardzo proste. Wystarczy tu kliknąć: https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html

Policjanci na bieżąco monitorują naniesione zgłoszenia. Weryfikują je, a kiedy potwierdzą występowanie danego zagrożenia podejmują działania mające na celu wyeliminowanie danego zjawiska. Stąd założeniem funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest poprawa bezpieczeństwa w środowisku lokalnym.

W 2020 roku Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego powiatu. Obywatele zgłosili aż 698 różnego rodzaju zagrożeń, czyli aż o 285 więcej niż w 2019 roku. Świadczy to o tym, że obywatele nie są obojętni na zagrożenia występujące w ich środowisku lokalnym. Przekazując taką informację policjantom, za pośrednictwem mapy, mieszkańcy przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa w swoim miejscu zamieszkania.

Wśród tych prawie 700 zgłoszeń naniesionych na mapę w 2020 roku 308 z nich zostało potwierdzonych. Najbardziej popularną kategorią jest „spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych”. Takich zgłoszeń w 2019 roku było 113, a w minionym roku aż 254, z czego 165 z nich zostało potwierdzonych. Drugą pod względem wielkości kategorią jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Mieszkańcy zgłosili aż 217 różnego rodzaju zagrożeń, czyli o 34 więcej niż w poprzednim roku. Kolejne najczęściej zgłaszane kategorie to: dzikie wysypiska śmieci – 25 (przy 24 w 2019 roku) oraz miejsca grupowania się młodzieży zagrożonej demoralizacją -29 (przy 16 w 2019 roku).

Zachęcamy do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jest to doskonały sposób wymiany informacji między mieszkańcami a policją, a w konsekwencji poprawa bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania.

 

 

Powrót na górę strony