Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zjawisko przemocy domowej w dobie koronawirusa

Izolacja w dobie zagrożenia koronawirusem i przebywanie razem w domu przez dłuższy czas sprzyja z pewnością konfliktom rodzinnym. Policyjne statystyki z powiatu piskiego są jednak optymistyczne w tym względzie. Wskazują bowiem na to, że przemoc domowa nie nasiliła się w dobie epidemii. Mówimy tu o przypadkach zgłaszanych na policję. W ciągu minionego miesiąca funkcjonariusze objęli procedurą „Niebieska Karta” 14 rodzin, czyli podobnie jak w roku ubiegłym.

Już od ponad miesiąca trwa trudna dla wszystkich sytuacja związana z zagrożeniem koronawirusem. Wprowadzone wcześniej obostrzenia zmusiły nas do pozostawania w domu. Przebywanie całą rodziną przez dłuższy czas w izolacji często w niewielkim mieszkaniu w bloku bywa stresujące i prowadzi do konfliktów rodzinnych, a nawet przemocy domowej.

Biorąc pod uwagę powiat piski policyjne statystyki są dość optymistyczne, jeśli chodzi o zjawisko przemocy domowej na naszym terenie. Odnosimy się tu do ilości rodzin objętych procedurą „Niebieskiej Karty”.

Przypomnijmy, że „Niebieska Karta” to procedura obejmująca „ogół czynności podejmowanych i realizowanych przez przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, oświaty, ochrony zdrowia, w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie”. (…) Podejmowanie interwencji w środowisku wobec rodziny dotkniętej przemocą odbywa się w oparciu o procedurę Niebieska karta i nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą w rodzinie”. (art.9d Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie)

Od połowy marca br. funkcjonariusze objęli procedurą „Niebieska Karta” 14 rodzin na terenie powiatu piskiego. W policyjnym areszcie zatrzymali 7 sprawców podejrzanych o stosowanie przemocy domowej. W analogicznym okresie ubiegłego roku policjanci założyli 15 „Niebieskich Kart”, czyli bardzo podobnie i zatrzymali 8 sprawców przemocy, czyli na porównywalnym poziomie do roku poprzedniego. Dane te są optymistyczne. Świadczą bowiem o tym, że pomimo trudnej sytuacji nie nastąpił wzrost przypadków stosowania przemocy domowej przez mieszkańców powiatu piskiego. Należy jednak podkreślić, że mówimy tu o sytuacjach, które zostały zgłoszone na policję.

Policjanci apelują !
Jeśli słyszymy odgłosy awantury za ścianą lub płaczące dzieci - reagujmy. Wystarczy zadzwonić, nawet anonimowo, na numer alarmowy 112. Każde takie zgłoszenie policjanci sprawdzą, a jeśli zajdzie taka potrzeba podejmą stosowne kroki prawne, aby przeciwdziałać przemocy domowej lub innym czynom zabronionym.

Pamiętajmy, że znęcanie się nad rodziną jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności nawet do 5 lat.

 

Powrót na górę strony