Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wypadek na przejściu dla pieszych w Piszu

Policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło na przejściu dla pieszych na ul. Lipowej w Piszu. Przechodząca przez ulicę 81-letnia kobieta potrącona została przez samochód marki Mazda. Z obrażeniami głowy trafia do szpitala. Policjanci apelują do pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze.

W poniedziałek (23 września) br. po godz. 10.00 na ul. Lipowej w Piszu na przejściu dla pieszych 81-letnia mieszkanka miasta potrącona została przez samochód marki Mazda. Kobieta z obrażeniami głowy trafiła do szpitala.

Kierujący mazdą to 50-letni mieszkaniec Pisza. Mężczyzna był trzeźwy. Policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności tego zdarzenia.

To już trzeci wypadek na przejściu dla pieszych w powiecie piskim w tym roku. Trzy osoby zostały w nich ranne, a jedna zginęła. W roku 2018 policjanci odnotowali 4 wypadki na przejściach dla pieszych na terenie naszego powiatu, w których 3 osoby zostały ranne, a jedna poniosła śmierć.

Policjanci drogówki przypominają o najważniejszych przepisach, o których powinni pamiętać piesi podczas korzystania z drogi:

  • - każdy pieszy poruszający się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym zobowiązany jest posiadać na sobie elementy odblaskowe widoczne dla innych użytkowników dróg;
  • - pieszy idąc po jezdni ma obowiązek ustąpienia pierwszeństwa nadjeżdżającemu pojazdowi;
  • - piesi mogą korzystać z pobocza tylko wówczas, gdy nie ma chodnika lub drogi dla pieszych. Na drodze, która nie ma pobocza pieszy może korzystać z jezdni. Idąc po jezdni jest on zobowiązany do zajmowania miejsca najbliżej jej krawędzi i ustępowania pierwszeństwa nadjeżdżającemu pojazdowi;
  • - przechodzenie poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 metrów. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 metrów od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu. Jednakże poza przejściem pieszy może pokonać jezdnię pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy ustępuje wówczas pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi obowiązany jest iść drogą najkrótszą.
  • - w przypadku, gdy przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za odrębne;
  • - pieszy znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdami.

Pamiętajmy, że w konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze jest na straconej pozycji, stąd przyjęto nazywać pieszych niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Zadbajmy zatem o swoje bezpieczeństwo na drodze !

 

  • Wypadek na ul. Lipowej w Piszu/fot. Piszanin
Powrót na górę strony