Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Debata społeczna adresowana do kadry pedagogicznej Szkoły Podstawowej w Białej Piskiej w ramach kampanii „Biała wstążka”

Policjanci spotkali się z gronem pedagogicznym Szkoły Podstawowej w Białej Piskiej w ramach debaty społecznej pn. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie- możesz mieć na nie wpływ. Procedura Niebieskiej Karty”. Doskonałą okazją do tego, by porozmawiać o przemocy w rodzinie jest trwająca międzynarodowa kampania „Biała wstążka” mająca na celu walkę z przemocą wobec kobiet.

W środę (29 listopada br.) policjanci z Komisariatu Policji w Białej Piskiej zorganizowali debatę społeczną adresowaną do nauczycieli i pracowników Szkoły Podstawowej w tym mieście .„Porozmawiajmy o bezpieczeństwie- możesz mieć na nie wpływ. Procedura Niebieskiej Karty” to temat tego spotkania. Z gronem pedagogicznym spotkała się policjantka będąca koordynatorem powiatowym procedury „Niebieska Karta” z ramienia policji oraz dzielnicowy z Komisariatu Policji w Białej Piskiej.

Doskonałą okazją do zorganizowania debaty jest trwająca w dniach 25XI-10 XII międzynarodowa kampania „Biała wstążka” będąca wyrazem sprzeciwu przemocy wobec kobiet. Tym właśnie akcentem policjanci rozpoczęli debatę społeczną z nauczycielami.

Na początku wyjaśnili genezę tej akcji podkreślając, że jest to kampania mająca na celu walkę z przemocą wobec kobiet. Prowadzona jest ona w 55 krajach świata. Narodziła się w 1991 roku w Kanadzie. To właśnie tam w przeciągu sześciu tygodniu ponad 100 tysięcy mężczyzn założyło symboliczną białą wstążkę jako symbol osobistej deklaracji, że nigdy nie będą sprawcami przemocy wobec kobiet oraz będą reagować widząc przemoc wobec kobiet.

W dalszej części policjanci mówili czym jest przemoc, jakie są symptomy krzywdzenia dziecka oraz w jaki sposób można temu zaradzić. Funkcjonariusze wyjaśnili na czym polega procedura „Niebieskiej Karty” oraz jakie akty prawne ją regulują. Przytoczyli dane statystyczne z terenu powiatu piskiego. Wynika z nich, że w 2015 roku policjanci założyli 293 „Niebieskie Karty”. Rok później 344 rodziny objęte zostały przez nich tą procedurą. W bieżącym roku od stycznia do końca października funkcjonariusze założyli już 344 „Niebieskie Karty”.

Mówiąc o zjawisku przemocy w rodzinie policjanci nawiązywali do konkretnych wydarzeń, z którymi mieli do czynienia w swojej pracy. Zwracali uwagę na to, że najtrudniejsze są sytuacje, gdy ofiarami cierpienia ze strony dorosłych są dzieci. Podkreślali też, że ogromną rolę w walce z przemocą w rodzinie, szczególnie wobec najmłodszych, odgrywają nauczyciele. To właśnie oni mogą zauważyć siniaki na ciele dziecka ćwiczącego na lekcji wychowania fizycznego. Mogą także dostrzec, że uczeń od pewnego czasu zachowuje się zupełnie inaczej niż zwykle. Być może jest ofiarą przemocy w rodzinie. Warto wówczas stawić czoło problemowi i pomóc bezbronnemu dziecku wdrażając procedurę „Niebieskiej Karty”.

Na zakończenie policjanci omówili czym jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wyjaśnili w jaki sposób można z niej korzystać, a tym samym mieć wpływ na lokalne bezpieczeństwo.

  • KPP Pisz-debata w Szkole Podstawowej w Białej Piskiej
  • KPP Pisz-debata w Szkole Podstawowej w Białej Piskiej
  • KPP Pisz-debata w Szkole Podstawowej w Białej Piskiej
  • KPP Pisz-debata w Szkole Podstawowej w Białej Piskiej
  • KPP Pisz-debata w Szkole Podstawowej w Białej Piskiej
  • KPP Pisz-debata w Szkole Podstawowej w Białej Piskiej
Powrót na górę strony