Kilka słów o bezpieczeństwie adresowanych do uczestników VIII Wielopokoleniowego Rajdu Rowerowego ścieżkami Puszczy Piskiej
Policjanci piskiej drogówki spotkali się z uczestnikami VIII Wielopokoleniowego Rajdu Rowerowego, który przejedzie ścieżkami Puszczy Piskiej. Funkcjonariusze przypomnieli rowerzystom o zasadach bezpiecznej jazdy jednośladem. Podkreślili też, jak bardzo ważne są elementy odblaskowe zarówno dla zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów. Aby uczestnicy rajdu byli widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego, a przy tym bezpieczni, policjanci drogówki rozdali im kamizelki odblaskowe.
W sobotę po godz. 10.00 ze Stadionu Miejskiego w Piszu wyruszył VIII Wielopokoleniowy Rajd Rowerowy zorganizowany przez Miejsko – Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Piszu.
Jest to rajd rodzinny, stąd wśród uczestników nie zabrakło przedstawicieli wszystkich pokoleń. Rowerzyści jechali ścieżkami malowniczej Puszczy Piskiej do miejscowości Kulik. Do przejechani mieli około 25 kilometrów.
Przed rozpoczęciem wycieczki policjanci piskiej drogówki spotkali się z uczestnikami rajdu, by przypomnieć im zasady bezpiecznego poruszania się rowerem. Mówili o przepisach dot. wyposażenia roweru, poruszania się w kolumnie, jazdy po ulicy i po chodniku.
Oto niektóre z tych zasad, o których mówili policjanci:
Dzieci w wieku do 10 lat mogą kierować rowerem wyłącznie pod opieką osoby dorosłej - nie muszą zatem posiadać żadnych uprawnień.
Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę (art.33 ust.2 PRD).
Osoba, która ukończyła 18 lat nie musi posiadać żadnych uprawnień do kierowania:
- rowerem
- wózkiem rowerowym
- pojazdem zaprzęgowym
Obowiązkowe wyposażenie roweru:
- z przodu - w jedno światło barwy białej lub żółtej selektywnej
- z tyłu - w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające
Dopuszcza się, aby światła pozycyjne roweru i wózka rowerowego, o których mowa powyżej były zdemontowane, jeżeli kierujący tym pojazdem nie jest zobowiązany do ich używania podczas jazdy- czyli w warunkach dobrej przejrzystości powietrza od świtu do zmierzchu
- w co najmniej jeden sprawnie działający hamulec
- w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku
- Przyczepa ciągnięta przez rower lub wózek rowerowy powinna być wyposażona w dyszel wyposażony w urządzenie sprzęgowe uniemożliwiające przewrócenie się przyczepy w przypadku przewrócenia się roweru; nie dotyczy przyczepy jednokołowej
Podstawowe przepisy dotyczące rowerów
Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym (art. 33 ust.1 PRD)
Na skrzyżowaniu i bezpośrednio przed nim kierujący rowerem może poruszać się środkiem pasa ruchu, jeśli pas ten umożliwia opuszczenie skrzyżowania w więcej niż jednym kierunku(art.16 ust.7 PRD)
Kierujący rowerem może wyprzedzać, inne niż rower, powoli jadące pojazdy z ich prawej strony(art.24 ust.12 PRD)
Liczba rowerów lub wózków rowerowych jadących w zorganizowanej kolumnie nie może przekraczać 15 pojazdów a odległość między jadącymi kolumnami nie może być mniejsze niż 200 metrów(art. 32 PRD). Jazda w kolumnie nie zwalania kierującego rowerem od przestrzegania obowiązujących przepisów ruchu drogowego(art.32 ust.4 PRD). Zabrania się wjeżdżania między jadące w kolumnie rowery jednośladowe(art.32 ust. 6 PRD).
Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:
- opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
- szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
- warunki pogodowe (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła) zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (art.33 ust.5 PRD) i w tym przypadku szerokość chodnika nie ma znaczenia.
Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym(art.33 ust.6 PRD)
Kierujący rowerem może jechać lewą stroną jezdni na zasadach określonych dla ruchu pieszych, jeżeli opiekuje się on osobą kierującą rowerem w wieku do lat 10(art.33 ust.7 PRD)
Zakazy
Kierującemu rowerem zabrania się:
- jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu. Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.
- jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach
- czepiania się pojazdów(art.33 ust.3 PRD)
- kierowania rowerem w stanie nietrzeźwości, stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu
- przewożenia pasażera, który jest w stanie nietrzeźwości, w stanie po spożyciu alkoholu lub innego środka działającego podobnie (art.45 ust.2 pkt.2 PRD)
- przejeżdżania przez przejście dla pieszych. Rowerzysta zobowiązany jest zejść z roweru, przeprowadzić go przez jezdnię i wsiąść na rower dopiero za przejściem
- korzystania z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku (art.45 ust.2 pkt.1)
- wjazdu na autostrady (oznaczone znakiem D-9), drogi ekspresowe (oznaczone znakiem D-7)
- holowania innego rowerzysty lub osoby poruszającej się np. na wrotkach, sankach czy deskorolce(art.60 ust.2 pkt.4 PRD)
Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego(art.33 ust.3a PRD)
Dopuszcza się przewóz dzieci w przyczepie przystosowanej konstrukcyjnie do przewozu osób, ciągniętej przez rower lub wózek rowerowy(art.63 ust.3 pkt.4 PRD)
O czym jeszcze warto pamiętać?
- nie ma obowiązku, ale warto i należy jeździć w kasku ochronnym, szczególnie wówczas, kiedy wzrasta zagrożenie w ruchu drogowym
- kierować rowerem wieloosobowym oraz przewozić na rowerze inną osobę może osoba, która ukończyła 17 lat
- dziecko w wieku do lat 7 może być przewożone na rowerze pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę
- w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, kierujący rowerem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, a ponadto włączyć światła, w które pojazd jest wyposażony a także korzystać z pobocza drogi, a jeżeli nie jest to możliwe, jechać jak najbliżej krawędzi jezdni i nie wyprzedzać innego pojazdu
- rower może ciągnąć przyczepkę, ale pod warunkiem, że długość całego zespołu nie może przekroczyć 4 metrów
Policjanci zwrócili także uwagę na ogromne znaczenie elementów odblaskowych dla bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Jest to szczególnie ważne, kiedy warunki pogodowe ograniczają widoczność kierowcom. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem rajdu funkcjonariusze rozdali uczestnikom kamizelki odblaskowe, aby byli widoczni, czyli bezpieczni na drodze. Kamizelki te ufundowane zostały przez Stowarzyszenie Na Rzecz Edukacji i Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, z którym współpracują policjanci na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach powiatu piskiego.