Kolejny kierowca stracił prawo jazdy za przekroczenie prędkości
Kierowca pojazdu marki Opel stracił prawo jazdy za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym. Tym razem policjanci zatrzymali uprawnienia 38-letniemu mężczyźnie. Kierujący oplem wjechał do miejscowości Ukta z prędkością 101 km/h przy ograniczeniu do 50 km/h. Na drogach powiatu piskiego funkcjonariusze zatrzymali już 36 kierujących, którzy stracili prawo jazdy za przekroczenie prędkości.
W niedzielę po godz. 19.00 policjanci piskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej w miejscowości Ukta pojazd marki Opel. Kierujący tym autem jechał z prędkością 101 km/h przy ograniczeniu prędkości na terenie tej miejscowości do 50 km/h. Oznacza to, że w rażący sposób przekroczył dopuszczalną prędkością w obszarze zabudowanym.
W trakcie kontroli funkcjonariusze ustalili, że kierowcą opla jest 38-letni mieszkaniec powiatu wejherowskiego. Za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym mężczyzna ukarany został przez policjantów mandatem karnym w wysokości 400 zł oraz 10 punktami karnym. Funkcjonariusze drogówki zatrzymali 38-latkowi także prawo jazdy.
Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami obowiązującymi od maja 2015 roku za rażące przekroczenie (powyżej 50 km/h) dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym przewiduje się zatrzymanie dokumentu prawa jazdy w trakcie przeprowadzanej kontroli drogowej. Dokument ten przesłany zostanie do właściwego starosty, który wydając decyzję administracyjną – formalnie zatrzyma ten dokument – za pierwszym razem na 3 miesiące. Ujawnienie faktu ponownego kierowania pojazdem w powyższym 3-miesięcznym okresie, będzie oznaczało jego wydłużenie do 6 miesięcy. Kolejnym etapem będzie cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami.
Chcąc uniknąć odebrania prawa jazdy przez policjanta podczas kontroli drogowej, kierowcy deklarowali, że „zapomnieli” tego dokumentu. W ten sposób funkcjonariusz mógł jedynie nałożyć mandat i punkty karne za brak uprawnień do kierowania. Nie można było zatrzymać prawa jazdy.
Od początku 2017 roku przepisy te zostały znowelizowane. Obecnie podstawą do wydania przez starostę decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o 50 km/h jest informacja o tym fakcie przekazana przez policję lub Główny Inspektorat Transportu Drogowego.
W praktyce oznacza to, że jeśli kierujący przekroczył w rażący sposób prędkość formalnie zostanie mu zatrzymane prawo jazdy nawet, jeśli takiego dokumentu nie posiada podczas kontroli drogowej.
Od wejścia w życie przepisów dotyczących zatrzymywania praw jazdy za rażące przekroczenie prędkości, czyli od maja 2015 roku, policjanci na drogach powiatu piskiego zatrzymali uprawnienia 36 kierującym. Tylko od początku tego roku prawa jazdy straciło już 16 kierowców.