Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uczciwych obywateli nie brakuje

Z pewnością każdemu z nas przydarzyła się sytuacja, kiedy coś zgubiliśmy. Problem staje się poważny, jeśli utraciliśmy coś wartościowego lub ważnego dla nas z innych względów. Każdy, kto zagubił jakiś przedmiot, chociażby klucze do mieszkania czy dokumenty liczy, że znajdzie się uczciwa osoba, kto odda te przedmioty. Tak właśnie zdarza się co raz częściej. Ludzie przychodzą na policję i przynoszą znalezione portfele z pieniędzmi, dokumenty, klucze, czy telefony. Funkcjonariusze ustalają właściciela i przekazują odnalezione mienie. A co grozi za przywłaszczenie cudzej rzeczy ?

Do piskiej komendy co raz częściej przychodzą uczciwi obywatele, którzy znaleźli jakiś przedmiot i nie wiedzą do kogo on należy. Liczą na to, że policjanci ustalą właściciela i przekażą odzyskane przedmioty. Tak się właśnie dzieje.

W ostatnim czasie już kilka razy zdarzyło się, że na policję w Piszu  przyszły osoby, które  coś znalazły. Najczęściej jest to portfel z pieniędzmi i dokumentami, który ktoś zgubił na ulicy, czy zostawił chociażby w sklepie. Wczoraj jeden ze znalazców przyniósł znaleziony w centrum  Pisza pęk kluczy, a inny mężczyzna znalazł w mieście prawo jazdy, które także oddał policjantom. Po ulewnych deszczach na drogach można znaleźć leżące tablice rejestracyjne, które ludzie także przynoszą na policję.

Funkcjonariusze za każdym razem ustalają do kogo znaleziona rzecz rzecz należy. Nie ma problemu, jeśli są to dokumenty, w których podane są jakieś dane. Trudniej jest w sytuacji, kiedy są to na przykład tylko pieniądze, czy klucze. Wówczas staramy się informować obywateli o znalezionym przedmiocie chociażby za pośrednictwem lokalnych mediów. W przypadku trudności odnalezienia właściciela policjanci przekazują  rzecz do biura rzeczy znalezionych. Tutaj można oddać rzeczy, pieniądze czy papiery wartościowe  o minimalnej wartości 100 złotych.

Pamiętajmy, że zgodnie z treścią art. 125 Kodeksu wykroczeń „ kto w ciągu dwóch tygodni od dnia znalezienia cudzej rzeczy albo przybłąkania się cudzego zwierzęcia nie zawiadomi o tym organu Policji lub innego organu państwowego albo w inny właściwy sposób nie poszukuje posiadacza, podlega karze grzywny do 500 złotych  lub karze nagany”.

Przywłaszczenie cudzej rzeczy jest przestępstwem określonym w art. 284 Kodeksu karnego, który mówi, że „ kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchoma lub prawo majątkowe podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. Taka sytuacja zdarza się najczęściej, jeśli ktoś znajdzie telefon komórkowy i zamiast przynieść go na policję, używa go jak własny. 

Nie każdy jednak pamięta, że sprawca powyższego czynu oprócz ponoszenia odpowiedzialności karnej  za swoje zachowanie, może podlegać także odpowiedzialności cywilnej. Prawo w takiej sytuacji dąży bowiem do maksymalnej ochrony osoby pokrzywdzonej czynem sprawcy, tak aby odzyskała ona utraconą rzecz.

Znalezioną rzecz warto zatem przekazać do Biura Rzeczy Znalezionych, które w Piszu mieści się w Starostwie Powiatowym przy ul. Warszawskiej 1 lub oddać na policję. 

 

 

Powrót na górę strony