Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Trwają konsultacje społeczne w sprawie projektu mapy zagrożeń bezpieczeństwa

W piątek w Warmińsko – Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim odbyły się konsultacje społeczne dotyczące wojewódzkiej mapy zagrożeń bezpieczeństwa. To narzędzie służące do rzetelnego i czytelnego komunikowania społecznościom lokalnym skali i rodzaju zidentyfikowanych zagrożeń przez instytucje współodpowiedzialne za bezpieczeństwo i porządek publiczny. Wizualizacja stanu bezpieczeństwa będzie także punktem wyjścia do decyzji związanych z rozlokowaniem struktur Policji pozwalających na zapewnienie jednakowego, wysokiego poziomu bezpieczeństwa. W najbliższym czasie takie konsultacje społeczne odbędą się także na terenie powiatu piskiego.

Po co mapa zagrożeń bezpieczeństwa i co z niej wynika dla mieszkańców Warmii i Mazur?

Mapa zagrożeń bezpieczeństwa to element procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i społecznym. Narzędzie, które pozwoli na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie i przedstawienie społecznościom lokalnym skali i rodzaju zidentyfikowanych zagrożeń przez instytucje współodpowiedzialne za bezpieczeństwo i porządek publiczny, z uwzględnieniem oczekiwań społecznych. Mapa ta - zwizualizowany stan bezpieczeństwa - będzie, jak powiedział w wywiadzie dla „Policji 997” Jarosław Zieliński Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji  „jednym z najważniejszych czynników, na podstawie których można będzie kształtować struktury terenowe Policji (…) będzie także punktem wyjścia do decyzji związanych z takim rozlokowaniem struktur Policji, które pozwoli na zapewnienie jednakowego, wysokiego poziomu bezpieczeństwa w całym kraju.”

Artur Chojecki Wojewoda Warmińsko-Mazurski przedstawiając ideę mapy podkreślił troskę o poziom bezpieczeństwa wszędzie, nawet w najmniejszych miejscowościach. Projekt ten odzwierciedli zagrożenie już zidentyfikowane przez właściwe służby, ale także uwzględni spostrzeżenia obywateli. Ma służyć zaplanowaniu przeciwdziałania zagrożeniom.
 

Insp. Tomasz Klimek Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie odniósł się do przygotowywanych i analizowanych od lat w Policji danych. Były one jednak opracowywane nie w takim zakresie, jak zakłada projekt mapy zagrożeń bezpieczeństwa, bez udziału innych podmiotów i nie w tak czytelny sposób. Powstające narzędzie zakłada większą przejrzystość danych i udział każdego.


Następnie insp. Adam Kołodziejski I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie przedstawił założenia projektu, z uwzględnieniem danych policyjnych dotyczących zagrożenia przestępczością, strukturę organizacyjną warmińsko-mazurskiej Policji.
 

Ważne zdanie innych

Projekt mapy na różnych poziomach – krajowym, wojewódzkim i powiatowym -  zawiera kilka kryteriów m.in. dotyczących zagrożenia przestępczością, czy wykroczeniami, które są szczególnie uciążliwe społecznie, bezpieczeństwa w ruchu drogowym, wyniki badań społecznych w zakresie poczucia bezpieczeństwa z uwzględnieniem zagrożeń lokalnych i oczekiwania społeczne w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa. Właśnie dlatego dziś samorządowcy różnego szczebla z Warmii i Mazur, kadra kierownicza warmińsko-mazurskiej policji, szefowie służb i inspekcji, przedstawiciele regionalnych mediów uczestniczyli w konsultacjach i po zapoznaniu się z policyjnym projektem mogli zaproponować dodatkowe elementy, które w ich ocenie powinna zawierać mapa zagrożeń bezpieczeństwa na Warmii i Mazurach.

Konsultacje społeczne na poziomie powiatów i gmin potrwają od 1 do 5 lutego br. Na terenie powiatu piskiego także przewidziane jest przeprowadzenie tego typu spotkań. W najbliższym czasie konsultacje społeczne odbędą się:

- 2 lutego 2016 roku o godz. 16.00 w Środowiskowym Domu Samopomocy przy ul. Wojska Polskiego w Orzyszu nt: „ Bezpieczeństwo na terenie miasta i gminy Orzysz”;

- 3 lutego 2016 roku o godz. 16.00 w Miejsko Gminnym Domu Kultury w Rucianem Nidzie przy ul. Gwarnej 2 nt.: "Bezpieczeństwa na terenie miasta Ruciane - Nida"

- 5 lutego o godz. 12.00 w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Białej Piskiej przy ul. Sikorskiego 5 nt.: „Bezpieczeństwo na terenie osiedli mieszkaniowych w miejscowości Biała Piska”.

Wnioski z konsultacji zostaną skrupulatnie odnotowane i będą uwzględnione w tworzeniu projektu powiatowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa.

Powrót na górę strony