Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Piscy policjanci szkolili dyrektorów i pracowników oświaty z zakresu zagrożeń terrorystycznych

Wzmocnienie i przygotowanie służb oraz instytucji na możliwość wystąpienia zdarzeń o charakterze terrorystycznym, podnoszenie świadomości społecznej, a także zasad zachowania w przypadku jego wystąpienia to temat szkolenia przeprowadzonego przez piskich policjantów dla dyrektorów i pracowników oświaty. Zgodnie z założeniem „Narodowego Programu Antyterrorystycznego na lata 2015-2019”, zadaniem funkcjonariuszy jest bowiem przeprowadzenie kampanii informacyjnej w placówkach oświatowych dot. postępowania w sytuacji wtargnięcia napastnika na teren szkoły. Pierwsze takie szkolenie adresowane było do pracowników szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu piskiego. Na kolejne zaproszeni zostaną przedstawiciele szkół podstawowych.

W piątek w sali konferencyjnej Starostwa  Powiatowego w Piszu odbyło się szkolenie zorganizowane przez policjantów Komendy Powiatowej Policji  Piszu przy współpracy z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego piskiego starostwa. Odbyło się ono  w ramach „Ramowej koncepcji realizacji szkoleń dla dyrektorów oraz pracowników placówek oświatowych dotyczących zasad postępowania w przypadku wystąpienia zdarzeń o charakterze terrorystycznym”. Adresatami byli dyrektorzy i pracownicy placówek oświatowych z powiatu piskiego– gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, Ochotniczego Hufca Pracy w Piszu oraz  Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Piszu.

Zadaniem Policji w tym zakresie jest przeprowadzenie kampanii informacyjnej w placówkach dydaktycznych dot. postępowania w sytuacji wtargnięcia napastnika na teren szkoły.  Zdefiniowane ono zostało w „Narodowym Programie Antyterrorystycznym na lata 2015-2019”. Jednym z celów tego programu jest wzmocnienie i przygotowanie służb oraz instytucji na możliwość wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Chodzi także o podniesienie świadomości społecznej na temat charakteru tego zagrożenia oraz zasad zachowania w przypadku jego wystąpienia.

Szkolenie to poprowadził sierż. szt. Piotr Jagaczewski, który jest dowódcą grupy rozpoznania minersko- pirotechnicznego w Komendzie Powiatowej Policji w Piszu. Policjant wyjaśnił  dyrektorom i pracownikom placówek oświatowych w jaki sposób należy zachowywać się w sytuacji wtargnięcia napastnika do szkoły tak, aby było jak najbezpieczniej zarówno dla uczniów, jak i pozostałych osób przebywających na terenie obiektu. Funkcjonariusz omówił także zasady zachowania się  w sytuacji znalezienia na terenie szkoły pakunku niewiadomego pochodzenia. Policjant  tłumaczył zagadnienia zarówno teoretycznie, jak i przekładał je na praktykę szkolną. Nie zabrakło też  pytań ze strony słuchaczy, na które odpowiedzi udział sierż. szt. Piotr Jagaczewski oraz Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego – Tadeusz  Wysocki. Obaj panowie zwrócili także uwagę na prowadzenie w szkołach działań ewakuacyjnych i ratowniczych.

To jeszcze nie koniec takich szkoleń. Kolejne przeprowadzone zostanie na początku 2016 roku. Zaproszeni na nie zostaną  dyrektorzy i pracownicy szkół podstawowych z powiatu piskiego.

  • Szkolenie dla dyrektorów i pracowników oświaty
  • Szkolenie dot.terroryzmu
  • Policjant omawia prezentację
  • Funkcjonariusz omawia kolejne zagadnienia
Powrót na górę strony