Aktualności

By świąteczny czas był bezpieczny i wolny od zmartwień

Warto zadbać o to, aby nadchodzące Święta Bożego Narodzenia i poprzedzające je przygotowania upłynęły radośnie i bezpiecznie. Jak co roku jest to okres wytężonej pracy dla policjantów z Warmii i Mazur, którzy czuwają nad bezpieczeństwem w regionie. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa i wszyscy mamy na nie wpływ. Niech to będą spokojne i bezpieczne święta!

Bezpieczeństwo na drogach

W tym roku działania policjantów komórek ruchu drogowego pod hasłem „Bezpieczny tydzień – Boże Narodzenie” potrwają od 23 do 27 grudnia 2024 roku.

W ubiegłym roku od 24 do 27 grudnia na Warmii i Mazurach doszło do 4 wypadków, w których zginęła 1 osoba, a 6 zostało rannych. Policjanci byli wzywani do 113 kolizji drogowych. Ponadto funkcjonariusze wyeliminowali z naszych dróg 33 nietrzeźwych kierujących.

W tym wyjątkowym okresie policjanci dołożą wszelkich starań, aby wspierać podróżnych, koncentrując swoje działania w szczególności na udzielaniu uczestnikom ruchu drogowego wszelkiej pomocy. Nie może być jednak taryfy ulgowej wobec osób, które w rażący sposób naruszają przepisy ruchu drogowego i tym samym narażają innych na ryzyko utraty życia i zdrowia.

Policjanci w trakcie przeprowadzonych kontroli drogowych, będą sprawdzać stan trzeźwości kierujących oraz stan techniczny i obowiązkowe wyposażenie pojazdów. Funkcjonariusze swoją uwagę skupią m.in. na przekraczaniu dozwolonej prędkości przez kierujących. Podczas kontroli sprawdzony zostanie również sposób przewożenia pasażerów, czy korzystają z pasów bezpieczeństwa, czy dzieci przewożone są w specjalnie do tego przygotowanych fotelikach. Pamiętajmy także o odpowiednim przewożeniu naszych zwierząt w aucie i bezpiecznym umieszczeniu bagażu w pojeździe.

Trzeźwość za kierownicą

Zadbajmy, aby za kierownicę wsiadały osoby bezwzględnie trzeźwe i wypoczęte. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do stanu naszej trzeźwości najlepiej rozwiać je, kontrolując się na najbliżej komendzie. Tego typu urządzenia znajdują się w większości jednostek Policji w województwie. Sprawdzenie stanu trzeźwości trwa kilka sekund i jest darmowe. Przypominamy, że niedopuszczalna jest sytuacja, kiedy osoba, która podejrzewa, że może być pod wpływem alkoholu, sama przyjeżdża na badanie samochodem.

„Święć przykładem – noś odblaski”

Korzystanie z elementów odblaskowych przez niechronionych uczestników ruchu drogowego, a w szczególności pieszych, powinno być w pełni świadome. Sam fakt posiadania elementów odblaskowych nie wpływa na poprawę bezpieczeństwa osób poruszających się pieszo. Należy nosić odblaski w taki sposób, by być widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego. Odblask pozostawiony na dnie szuflady nie spełni swojego zadania.

Posiadanie elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego na drodze. Dzięki temu kierowca ma więcej czasu na odpowiednią reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie.

„Stop włamaniom do domów”

Pamiętajmy, że to my sami w pierwszej kolejności jesteśmy odpowiedzialni za prawidłowe zabezpieczenie naszego mienia. Zanim wyjedziemy z domu, zamknijmy wszystkie okna i drzwi. Pamiętajmy również o zamknięciu aut zaparkowanych na naszych posesjach. Wyjeżdżając na dłużej, poprośmy sąsiadów o nadzór nad naszym mieszkaniem. Korzystając z mediów społecznościowych, nie zamieszczajmy tam informacji o naszym świątecznym wyjeździe czy o wartościowych rzeczach pozostawionych w domu. W sytuacji, gdy zorientujemy się, że możemy paść ofiarą złodzieja, należy natychmiast wezwać służby, dzwoniąc na nr alarmowy 112.

Choinka tylko z legalnego źródła

Okres przedświąteczny to czas, gdy bardzo wielu handlowców oferuje drzewka. Policjanci z całego województwa wspólnie ze strażnikami leśnymi sprawdzają czy pochodzą one z legalnego źródła. Funkcjonariusze podczas kontroli sprawdzają nie tylko punkty sprzedaży choinek, ale również kontrolują pojazdy wyjeżdżające z lasu oraz patrolują tereny leśne, mając na uwadze miejsca ewentualnego nielegalnego pozyskiwania drzewek.

Przypominamy, że kradzież drzewa z lasu, którego wartość przekracza 800 złotych jest przestępstwem, za które grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Z kolei zatrzymanie sprawcy kradzieży z drzewkiem o mniejszej wartości może skończyć się grzywną w wysokości do 5 tysięcy złotych. Należy zatem zastanowić się, czy warto narażać się na konsekwencje prawne, czy nie lepiej po prostu kupić świąteczne drzewko w legalnym punkcie sprzedaży.

Podczas tego świątecznego czasu zadbajmy o bezpieczeństwo, aby nasze Święta były spokojne, rodzinne i przede wszystkim bezpieczne.

(KWP Olsztyn)

Powrót na górę strony