Jesienne warunki na drogach – kilka zasad dla pieszych i rowerzystów dotyczących bezpiecznego poruszania się po drogach
Jesień to czas, gdy warunki na drogach stają się trudniejsze. Szybciej zapadający zmrok, częste opady deszczu i śliska nawierzchnia sprawiają, że zarówno piesi, jak i rowerzyści muszą zachować zwiększoną ostrożność. W trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, kujawsko-pomorscy policjanci przypominają kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Przeważającą ilość wypadków drogowych powodują kierujący pojazdami, ale to piesi i rowerzyści są najbardziej narażeni na tragiczne skutki tych wypadków. W okresie jesienno-zimowym, na szczególne podkreślenie zasługuje przepis, który zabrania pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd. Osoba piesza musi więc ocenić, czy wchodząc na jezdnię da szansę kierowcy na bezpieczne zatrzymanie się.
Zasady dla pieszych:
- pieszy jest obowiązany korzystać z drogi dla pieszych lub drogi dla pieszych i rowerów, a w razie ich braku – z pobocza.
- pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi.
- piesi idący jezdnią są obowiązani iść jeden za drugim, na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może iść obok siebie,
- korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku drogi dla pieszych, drogi dla pieszych i rowerów lub pobocza albo niemożności korzystania z nich.
- pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze dla pieszych, drodze dla pieszych i rowerów lub drodze dla rowerów.
Pieszemu zabrania się:
1) wchodzenia na jezdnię lub drogę dla rowerów:
a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
b) spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
2) przechodzenia przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
3) zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko;
4) przebiegania przez jezdnię lub drogę dla rowerów;
5) chodzenia po torowisku;
6) wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;
7) przechodzenia przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych lub drogę dla pieszych i rowerów od jezdni lub drogi dla rowerów, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują;
8) korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych.
Zasady dla rowerzystów:
- kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów,
- należy pamiętać o prawidłowym oświetleniu roweru (z przodu – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej, z tyłu – co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej)
- zachęcamy do korzystania z kasków rowerowych oraz noszenia kamizelek odblaskowych.
Film Zwolnij przed przejściem
Pobierz plik Zwolnij przed przejściem (format mp4 - rozmiar 18.75 MB)