Międzynarodowy Tydzień i Dzień Mediacji
17 października 2024 roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Mediacji, natomiast od poniedziałku 14 października do piątku 18 października w całym kraju organizowany jest Tydzień Mediacji, podczas którego instytucje podejmują różne przedsięwzięcia, których celem jest zwiększenie świadomości obywateli na temat dostępności i korzyści płynących z tego typu rozwiązań. W tych dniach w Komendzie Powiatowej Policji w Piszu każda osoba zainteresowana mediacjami może uzyskać informacje od dyżurującego funkcjonariusza Policji.
Międzynarodowy Dzień Mediacji i Tydzień Mediacji mają na celu promowanie mediacji jako alternatywnej formy rozwiązywania sporów. Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z możliwościami, jakie niesie ze sobą mediacja w postępowaniach karnych i cywilnych. Mediacja to próba doprowadzenia do ugodowego, satysfakcjonującego strony rozwiązania sporu na drodze dobrowolnych negocjacji prowadzonych przy udziale trzeciej osoby, neutralnego i bezstronnego mediatora, który wspiera przebieg negocjacji, co łagodzi powstające napięcia i pomaga w dojściu do porozumienia. Mediacja trwa krócej niż postępowanie sądowe, redukując koszty oraz stres związany ze stawiennictwem w sądzie.
Sprawa może zostać skierowana do mediacji, z inicjatywy pokrzywdzonego lub podejrzanego, a także na wniosek prokuratora lub innego organu prowadzącego to postępowanie. Rozpoczęcie mediacji możliwe jest jedynie za zgodą obu stron postepowania.
Strony postępowania mogą zrezygnować z udziału w mediacji na każdym jego etapie. Koszty postępowania mediacyjnego w sprawach karnych ponosi Skarb Państwa.
Zalety mediacji:
- szybsza i tańsza niż złożone postępowanie sądowe,
- mniej stresująca i mniej formalna niż proces w sądzie,
- jest poufną drogą do porozumienia - kończy postępowanie,
- jest zaspokojeniem potrzeb wszystkich stron i prowadzi do kompromisu,
- jest dobrowolna, a każda ze stron ma wpływ na jej przebieg,
- jest prowadzona przez neutralnego i bezstronnego mediatora.
Corocznie Międzynarodowy Dzień Mediacji obchodzony jest w trzeci czwartek października. Święto zainicjowane zostało w 2005 roku przez Amerykańskie Stowarzyszenie Profesjonalistów w Rozwiązywaniu Konfliktów (Association for Conflict Resolution). W Polsce w 2005 roku przy Ministrze Sprawiedliwości ustanowiona została Społeczna Rada ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów, która monitoruje instytucję mediacji oraz przygotowuje zmiany legislacyjne. Po raz pierwszy instytucja mediacji pojawiła się w polskich przepisach prawa w 1998 roku.
Informacje o mediacjach można również uzyskać w Komendzie Powiatowej Policji w Piszu. W ramach Tygodnia Mediacji niezbędnych informacji na ten temat udzielą, każdej zainteresowanej osobie, dyżurujący policjanci pionu kryminalnego. Wystarczy przyjść do piskiej jednostki lub zadzwonić do oficera dyżurnego KPP w Piszu, tel. 47 73 54 200.
(asz)