Co to jest aplikacja „Bezpiecznie nad wodą” oraz Regionalny System Ostrzegania wyjaśnimy w kolejnej części „Wakacyjnego poradnika piskich policjantów”
W siódmej już części „Wakacyjnego poradnika piskich policjantów” omówimy dwie bardzo istotne i praktyczne nowinki techniczne, a mianowicie aplikację „Bezpiecznie nad wodą” oraz Regionalny System Ostrzegania. Zarówno aplikacja, jak i RSO mogą okazać się bardzo pomocne w zapewnieniu, szeroko rozumianego, bezpieczeństwa każdemu z nas.
Żeby wiedzieć, jak skutecznie pomóc warto skorzystać a aplikacji „Bezpiecznie nad wodą”.
Już od 2 lat każdy, kto dba o swoje bezpieczeństwo nad wodą może skorzystać ze specjalnej aplikacji na telefon komórkowy. Aplikacja „Bezpiecznie nad Wodą” w prosty sposób przedstawia zasady zachowań w niebezpiecznych sytuacjach, do których może dojść podczas letniego wypoczynku. Dzięki obrazkom oraz czytanym przez lektora wyjaśnieniom można się dowiedzieć, w jaki sposób przywrócić oddech i krążenie oraz jak się zachować w przypadku zadławienia, zakrztuszenia, omdlenia i zasłabnięcia, reakcji alergicznej, złamań, ran czy drgawek. Z aplikacji dowiemy się też, jak dojechać do najbliższego szpitala, jednostki Policji czy Straży Pożarnej. Do tej pory aplikację sięgnęło kilka tysięcy osób. W dalszym ciągu, szczególnie przed weekendowym wypoczynkiem nad wodą, można skorzystać z tego prostego poradnika, który pomoże wyjść z opresji, a nawet uratować życie.
Pomysłodawcą aplikacji jest Samorząd Województwa Warmińsko – Mazurskiego, Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie oraz Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego. Bezpłatna aplikacja „Bezpiecznie nad wodą” przygotowana została na telefony komórkowe i smartfony posiadające oprogramowanie Android, iOS. Powstała również wersja na oprogramowanie Java ME.
Aplikację bezpłatnie można pobrać ze strony http://biz.norbsoft.com/warmia/ oraz ze strony Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, samorządu województwa oraz Komendy Wojewódzkiej Policji (wersja na telefony z system Android oraz Java). Wersja aplikacji na iPhona jest dostępna z App Store. Aplikacja jest również dostępna w sklepach Google Play, Nokia Ovi Store.
Inicjatorem projektu jest Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego oraz samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, który finansuje jego realizację. W rozpowszechnianie aplikacji aktywnie włączyła się Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie.
Wykonawcą aplikacji jest warszawska firma Norbsoft Sp. z o.o., natomiast głosu użyczył Cezary Ilczyna, aktor olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza.
RSO, czyli Regionalny System Ostrzegania
Od początku tego roku na ekranach naszych telewizorów oraz na smartfonach możemy śledzić na bieżąco ostrzeżenia o nawałnicach, utrudnieniach na drogach, działaniach przestępców lub innych zdarzeniach mogących zagrażać naszemu życiu lub zdrowiu. Publikowane są tam także poradniki odnośnie postępowania w sytuacjach kryzysowych. RSOO jest inicjatywa wsparta przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
Jak to działa ?
Komunikat tworzy wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego. Ostrzeżenie pojawia się:
- na stronach internetowych urzędów wojewódzkich oraz Komendy Wojewódzkiej Policji
- w TVP Regionalnej (telegazeta od strony 430, platforma hybrydowa, napisy DVB)
- w aplikacji mobilnej (systemy operacyjne Android, iOS, WindowsPhone)
W telewizorze
Komunikaty pojawiają się na ekranie telewizora w formie napisów. W zwięzły sposób informują i odsyłają do szczegółów, np. umieszczonych na konkretnej stronie telegazety. W telewizorach dostosowanych do potrzeb telewizji hybrydowej (czyli łączącej telewizję z Internetem) istnieje możliwość przejścia na stronę oferującą, np. filmową informację dotyczącą zagrożeń.
Na smartfonie
Bezpłatna aplikacja RSO jest dostępna w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Gogle Play, Apple App Store, Windows Phone Store).
Można ją wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”.
Od 1 lipca 2015 roku RSO obejmuje wszystkie kanały TVP nadawane w naziemnej telewizji cyfrowej.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące Regionalnego Centrum ostrzegania znajdują się na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
W VIII części „Wakacyjnego poradnika piskich policjantów” omówimy przepisy dotyczące jazdy rowerem.