Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wypoczynek na wodzie poza szlakiem żeglowym to temat IV części „Wakacyjnego poradnika piskich policjantów”

W czwartej części „Wakacyjnego poradnika…” policyjni „wodniacy” przypomną turystom, o czym powinni pamiętać wypoczywając na wodzie poza szlakiem żeglowym, czyli np. na plaży miejskiej. Nie zabraknie także komentarza policjanta z piskiej komendy dbającego o bezpieczeństwo wypoczywających nad wodą.

Jeśli pływasz łodzią motorową


• uprawnienia


Kierowanie jachtem motorowym o mocy silnika powyżej 10 kW wymaga posiadania patentu sternika motorowodnego. Patent sternika motorowodnego można uzyskać już po ukończeniu 14 lat (osoby w wieku poniżej 16 lat mogą realizować swoje uprawnienia na jachtach motorowych o mocy silnika do 60 kW – takie ograniczenia mocy silnika, dla bezpieczeństwa wobec osób pomiędzy 14 – 16 rokiem życia).
 

Za niestosowanie się do powyższych przepisów można zostać ukaranym mandatem w wysokości od 20 do 500 złotych.
 

• holowanie narciarza – tylko z licencją


Taki sport wymaga posiadania specjalnej licencji do holowania narciarza. Licencję może uzyskać osoba, która ukończyła 18 lat i posiada co najmniej patent sternika motorowodnego. Naruszenie tego przepisu także może kosztować sprawcę wykroczenia od 20 do 500 złotych.
 

• dokumenty rejestracyjne
 

Statek polski, używany wyłącznie do uprawiania sportu lub rekreacji o napędzie mechanicznym o mocy silników większej niż 15 kW podlega obowiązkowi wpisu do rejestru statków używanych wyłącznie do celów sportowych lub rekreacyjnych.
 

Statki o napędzie mechanicznym o mocy większej niż 75 kW muszą posiadać uproszczone świadectwo zdolności żeglugowej, stwierdzające, że statek odpowiada wymaganiom bezpieczeństwa określonym w art. 27 pkt 1 – 4 ustawy o żegludze śródlądowej.
 

Brak takich dokumentów podczas kontroli to strata przez sternika od 20 do 500 złotych.

 

Jeśli pływasz łodzią żaglową lub innym obiektem pływającym
 

• uprawnienia
 

Kierowanie jachtem żaglowym od długości kadłuba powyżej 7,5 m wymaga posiadania patentu żeglarza jachtowego. Patent żeglarza jachtowego można uzyskać już  po ukończeniu 14 lat. Brak tego dokumentu może skutkować mandatem w wysokości od 20 do 500 złotych.
 

 dokumenty rejestracyjne


Statek polski, używany wyłącznie do uprawiania sportu lub rekreacji bez napędu mechanicznego o długości kadłuba powyżej 12 m  podlega obowiązkowi wpisu do rejestru statków używanych wyłącznie do celów sportowych lub rekreacyjnych.
 

Jak nie ma takiego dokumentu – mandat wynosi od 20 – 500 zł.

 

Ważne z punktu bezpieczeństwa wypoczywających
 

• kapoki


Na podstawie Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej – statek powinien być wyposażony w środki bezpieczeństwa zgodnie z wpisem w dokumencie rejestracyjnym lub dokumencie bezpieczeństwa statku.


W przypadku, gdy statek nie posiada dokumentu rejestracyjnego lub dokumentu bezpieczeństwa (uproszczone świadectwo zdolności żeglugowej), powinien być wyposażony w środki bezpieczeństwa w liczbie odpowiadającej liczbie osób na nim przebywających.
 

Za brak kapoków można zostać ukaranym mandatem w wysokości od 20 – 500 zł (na podstawie art. 62 pkt 2 ustawy o żegludze śródlądowej).
 

• nie mniej niż 100 metrów od plaży, portu
 

Na terenie województwa warmińsko–mazurskiego obowiązuje Rozporządzenie
Nr 2 Wojewody Warmińsko – Mazurskiego z dnia 12 kwietnia 2010 r. w sprawie wprowadzenia zakazu pływania statkiem o napędzie mechanicznym w odległości mniejszej niż 100 metrów od granic kąpielisk zorganizowanych i prowizorycznych, przystani, portów, wypożyczalni sprzętu pływającego, plaż oraz ośrodków rekreacyjno – wypoczynkowych.
 

Zakaz obowiązuje od 1 maja do 30 września każdego roku. Jego złamanie to koszt od 20 do 500 złotych.


• ratownik może żądać opuszczenia plaży przez osobę nietrzeźwą
 

Na odpowiedzialność naraża się również osoba, która nie stosuje się do polecenia osoby zarządzającemu obszarem wodnym lub upoważnionej przez niego osoby (np. ratownik na kąpielisku) i wchodzi na obszar wodny lub odmawia opuszczenia takiego obszaru (np. kąpieliska) znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Grozi za to wykroczenie mandat karny w wysokości od 20 do 500 złotych.

 

Policyjni wodniacy na plażach, czyli komentarz „wodniaka” z Pisza st. sierż. Macieja Zalewskiego
 

Na wodach i plażach powiatu piskiego już od maja można spotkać policyjne patrole wodne - mówi st. sierż .Maciej Zalewski z KPP w Piszu. Naszym zadaniem jest czuwanie nad bezpieczeństwem mieszkańców i turystów wypoczywających nad wodą, czyli zarówno tych pływających, jak i odpoczywających na plażach- dodaje piski „wodniak”. Po raz kolejny apelujemy o rozsądek, jeśli chodzi o wypoczynek nad wodą, szczególnie o zrezygnowanie z picia alkoholu przed wejściem do wody, czy wypłynięciem, bo to zwykle kończy się  tragicznie. Rodziców natomiast prosimy o zwiększenie nadzoru nad swoimi pociechami bawiącymi się w wodzie.  Pamiętajmy, że woda jest żywiołem, z którym nie wygramy – przypomina st. sierż. M. Zalewski.

 

W V części „Wakacyjnego poradnika piskich policjantów”  przypomnimy, w jaki sposób zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem na wakacje.

 


 

Powrót na górę strony