Niesłabnąca popularność KMZB wśród mieszkańców powiatu piskiego
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa cieszy się w powiecie piskim niesłabnącą popularnością. Za pośrednictwem tej interaktywnej platformy z roku na rok mieszkańcy coraz chętniej dzielą się z policjantami spostrzeżeniami na temat bezpieczeństwa w ich najbliższym otoczeniu. W 2023 roku nanieśli na mapę łącznie 619 zgłoszeń, z których prawie 34% zostało potwierdzonych przez funkcjonariuszy.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB) to interaktywne narzędzie, którego głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców w rejonie ich zamieszkania. Aplikacja pozwala w prosty i przede wszystkim anonimowy sposób przekazać Policji informacje o zagrożeniach w wybranych kategoriach, które w ich subiektywnym odczuciu negatywnie wpływają na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Jest też możliwość opisania danego problemu oraz załączenia zdjęcia. Każde takie zgłoszenie naniesione na KMZB jest sprawdzane przez policjantów. W przypadku potwierdzenia informacji podejmowane są działania mające na celu wyeliminowanie danego zjawiska.
Mieszkańcy powiatu piskiego chętnie korzystają z możliwości, jakie daje im Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i dzielą się z piską Policją spostrzeżeniami dotyczącymi stanu bezpieczeństwa w ich najbliższym otoczeniu.W 2023 roku nanieśli łącznie 619 różnego rodzaju zgłoszeń, z czego 33,9% zostało potwierdzonych przez funkcjonariuszy.
Najczęstszymi zagrożeniami, jakie w ubiegłym roku zaznaczali na mapie mieszkańcy naszego regionu, były: przekraczanie dozwolonej prędkości (198 zgłoszeń, z czego potwierdziło się 48,9%), spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych (153 zgłoszenia – 56,8% potwierdzonych), parkowanie w miejscach niedozwolonych (77 zgłoszeń – 10,3% potwierdzonych), grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją (32 zgłoszenia – 9,3% potwierdzonych). Były też zgłoszenia z kategorii: znęcanie się nad zwierzętami, osoby bezdomne wymagające pomocy czy dzikie wysypiska śmieci.
Od początku funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, czyli od jesieni 2016 roku, mieszkańcy powiatu piskiego nanieśli na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa łącznie 3417 zgłoszeń (do 31 grudnia 2023).
(asz)