Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprawca przemocy dwukrotnie złamał policyjny nakaz opuszczenia mieszkania i zbliżania się do niego oraz zakaz kontaktowania się z pokrzywdzoną

Na początku września tego roku policjanci zatrzymali 59-letniego mężczyznę, który będąc pod działaniem alkoholu, był agresywny wobec żony. Po wytrzeźwieniu funkcjonariusze wydali mu nakaz opuszczenia mieszkania, zakaz zbliżania się do niego oraz zakaz kontaktowania z małżonką. Mężczyzna dwukrotnie złamał te zakazy. Ponownie został zatrzymany, ale tym razem jako podejrzany o popełnienie przestępstwa znęcania się nad żoną. Usłyszał zarzut i objęty został policyjnym dozorem.

W dniu 17 września br. do policyjnego aresztu trafił 59-letni mieszkaniec gminy Ruciane – Nida podejrzany o znęcanie się nad żoną. Został zatrzymany już po raz drugi w tym miesiącu. Poprzednim razem trafił do policyjnego aresztu, bo będąc pod działaniem alkoholu był agresywny wobec żony. Wówczas funkcjonariusze zastosowali wobec sprawcy przemocy nakaz opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i zakaz zbliżania się do niego na odległość mniejszą niż 50 m. Wydali też zakaz kontaktowania się z małżonką. Obwiązywały one przez 14 dni. W ciągu tych dwóch tygodni 59-latek dwukrotnie je złamał, czego poniesie konsekwencje. Niestosowanie się do nakazów, zakazów i orzeczeń wydanych w sprawach z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej jest wykroczeniem. Czyn ten zagrożony jest karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Ostatecznie zatrzymany usłyszał zarzut psychicznego i fizycznego znęcania się nad żoną. Policjanci ustalili bowiem, że 59-latek będąc po działaniem alkoholu, wszczynał awantury wyzywając małżonkę oraz ją niepokoił. Do tego popychał ją, a w trakcie jednej z awantur uderzył ją dłonią w twarz. Przemoc stosował od stycznia 2022 roku. Decyzją prokuratora sprawca przemocy objęty został policyjnym dozorem. Ma obowiązek stawiennictwa w Komisariacie Policji w Rucianem- Nidzie raz w tygodniu. Do tego ma zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej na odległość mniejszą niż 15 m, zakaz jakiegokolwiek kontaktowania się z nią oraz obowiązek powstrzymywania się od alkoholu. Prokurator wydał mu też nakaz opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania na okres trzech miesięcy. Swoje rzeczy mógł zabrać w asyście policjantów.

Za znęcanie się nad żoną 59-latkowi grozi kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.

(asz)

Powrót na górę strony