Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Bezpieczna droga do szkoły” pod okiem piskich policjantów

Z początkiem roku szkolnego rozpoczęły się ogólnopolskie działania „Bezpieczna droga do szkoły”, w których biorą też udział policjanci z powiatu piskiego. Oznacza to, że w rejonach szkół i przedszkoli pojawi się więcej patroli, a wszystko w trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Funkcjonariusze będą też spotykali się z najmłodszymi, by porozmawiać z nimi na temat bezpiecznego poruszania się po drodze.

Przygotowania do „Bezpiecznej drogi do szkoły” rozpoczęły się już w wakacje. Kiedy dzieci korzystały z ostatnich wolnych dni, policjanci piskiej drogówki weryfikowali oznakowanie dróg oraz urządzeń ostrzegawczo - zabezpieczających w rejonach szkół i bezpośrednio prowadzących do szkół. W przypadku, gdy napotkali braki lub nieprawidłowości skierowali wnioski do zarządców dróg o ich pilne uzupełnienie lub naprawę. Wszystko po to, by dzieci mogły czuć się jak najbezpieczniej w drodze do szkoły.

Początek roku szkolnego to dla wielu dzieci czas pierwszego samodzielnego pokonania dystansu do i ze szkoły. Warto więc zadbać o ugruntowanie ich wiedzy o ruchu drogowym. Solidne podstawy oraz pomoc i dobry przykład na pewno dadzą dzieciom większe poczucie bezpieczeństwa. Te pierwsze dni nowego roku szkolnego to również czas, by przypomnieć kierowcom, że do ruchu drogowego wraca bardzo liczna - specjalna grupa niechronionych uczestników - dzieci i młodzież. Co roku w tym czasie policjanci apelują do kierowców o wzmożoną koncentrację, czujność w rejonach szkół oraz ograniczenie prędkości w okolicach placówek oświatowych.

Policjanci  zadbają o bezpieczeństwo uczniów w rejonach szkół i przedszkoli

W pierwszych tygodniach września policjanci skoncentrują się na bezpieczeństwie w okolicach szkół i przedszkoli. Będą nadzorować przejścia dla pieszych, sprawdzać jak kierowcy wywiązują się z obowiązków wobec pieszych i stosują się do przepisów ruchu drogowego. Skontrolują stan techniczny oraz wyposażenie tych pojazdów, które będą dowozić dzieci do szkół. Sprawdzą stan trzeźwości ich kierowców. Policjanci będą też przyglądać się,  w jaki sposób rodzice przywożą swoje pociechy do szkół i przedszkoli. Wyegzekwują obowiązek używania pasów bezpieczeństwa, zwrócą uwagę na sposób przewożenia dzieci. Najmłodszym dzieciom pomogą w bezpiecznym przejściu przez jezdnię.

Przypomną o podstawach bezpieczeństwa

Dzieci uważnie obserwują otaczający je świat, dlatego tak niezmiernie ważny jest przykład, jaki daje im najbliższe otoczenie. Pierwszymi nauczycielami zasad bezpieczeństwa są oczywiście rodzice. Początek roku szkolnego to z kolei doskonały moment, by  o elementarnych zasadach bezpieczeństwa porozmawiać z policjantami. Jak co roku, funkcjonariusze będą prowadzili działania profilaktyczne z najmłodszymi uczestnikami ruchu. Podczas spotkań z dziećmi policjanci, w przyjazny i przystępny sposób, uczą oraz przypominają, jak bezpiecznie poruszać się po drogach, czego unikać, a na co zwracać szczególną uwagę. Poruszą zagadnienia dotyczące bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię, poruszania się po drodze w przypadku braku chodnika lub pobocza oraz jazdy rowerem, a także wyjaśniają, dlaczego także ważne jest noszenie elementów odblaskowych.

Bezpieczeństwo dzieci to sprawa dorosłych

Warto pamiętać, że zgodnie z przepisami ruchu drogowego każde dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat - sytuacja ta nie dotyczy strefy zamieszkania, gdzie dzieci mogą swobodnie się poruszać. Przepis ten nie dotyczy drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych. Dzieci powinny być przewożone w aucie zgodnie z przepisami. Podczas kompletowania szkolnej wyprawki warto pamiętać o elementach odblaskowych. Mały odblask w jakiejkolwiek formie zapewni dziecku widoczność podczas nadchodzących jesiennych i zimowych dni.

Warto rozmawiać z dziećmi o zasadach ruchu drogowego każdego dnia przy okazji spacerów, jazdy autem, czy chociażby wspólnego wyjścia po zakupy.

(asz)

  • Policjanci piskiej drogówki przy szkołach
    Policjanci piskiej drogówki przy szkołach
  • Policjanci piskiej drogówki przy szkołach
    Policjanci piskiej drogówki przy szkołach
  • Policjanci piskiej drogówki przy szkołach
    Policjanci piskiej drogówki przy szkołach
Powrót na górę strony