Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przemoc domowa w powiecie piskim w 2022 roku w liczbach i w realiach

„Jest pijany i awanturuje się” - tak zwykle zaczynają się zgłoszenia interwencji kobiet, które doznają przemocy w rodzinie. W takich sytuacjach policjanci natychmiast interweniują, zwykle zatrzymują sprawcę i wszczynają procedurę „Niebieskiej Karty”. W minionym roku w powiecie piskim aż 167 osób doświadczyło rożnego rodzaju przemocy w rodzinie. Funkcjonariusze założyli 160 „Niebieskich Kart”, czyli nieco mniej niż rok wcześniej. Pamiętajmy, że przemoc jest przestępstwem i nie można jej tolerować.

Niemal każdego dnia oficer dyżurny piskiej komendy odbiera telefon, a nawet kilka telefonów, od ofiar przemocy domowej. Najczęściej o pomoc proszą kobiety. Rozmowa zaczyna się zwykle od słów: „Jest pijany i się awanturuje”. Często w tle słychać krzyki, przekleństwa i płacz dzieci.

Przebieg tego typu interwencji jest bardzo różny, stąd patrol natychmiast jedzie pod podany adres, by jak najszybciej pomóc. Zastaje tam zwykle zdenerwowaną i przestraszoną kobietę, często płaczące dzieci i nietrzeźwego sprawcę przemocy domowej. Policjanci zazwyczaj podejmują decyzję o zatrzymaniu agresora w policyjnym areszcie z uwagi na bezpieczeństwo pozostałych domowników. Rodzinę natomiast obejmują procedurą „Niebieska Karta”.

Jeden z policjantów piskiej komendy, który już nie raz podejmował interwencje w rodzinach, gdzie dochodziło do przemocy tak relacjonuje ich przebieg: „Tego typu interwencje zawsze są bardzo trudne, bo nie wiadomo, czego można się spodziewać na miejscu. Na pewno zawsze trzeba być bardzo ostrożnym i czujnym wchodząc do mieszkania, gdzie zgłoszona została awantura domowa. Czasami są to niegroźne kłótnie pomiędzy małżonkami, ale zdarza się, że sytuacja jest bardzo niebezpieczna, bo sprawca realnie zagraża pozostałym domownikom na przykład biegając po domu z nożem. Wtedy jest to sytuacja niebezpieczna nie tylko dla jego najbliższych, ale także dla interweniujących policjantów. Najtrudniejsze są jednak te awantury, w których uczestniczą dzieci będące świadkami przemocy domowej.Jeszcze trudniej jest wtedy, gdy to właśnie one są ofiarami przemocy, a takie przypadki niestety także się zdarzają”.

Policjanci każdego dnia interweniują w rodzinach, w których dochodzi do przemocy domowej. W 2022 roku funkcjonariusze w powiecie piskim założyli 160 „Niebieskich Kart”, czyli o 33 mniej niż rok wcześniej. W 61 przypadkach funkcjonariusze interweniowali w rodzinach, które już wcześniej objęte były tą procedurą. Ponad połowa z tych interwencji, bo aż 82, miała miejsce na terenie naszych miast, a 78 na wsiach.

Przemocą dotkniętych zostało 167 osób. Wśród nich były: 124 kobiety (107 w wieku do 65 lat i 17 powyżej tego wieku), 25 mężczyzn (21 do lat 65 i 4 powyżej tego wieku) oraz 18 dzieci. Wśród osób, które stosują przemoc w rodzinie było: 144 mężczyzn (w tym 97 nietrzeźwych) i 15 kobiet (podobnie jak w roku poprzednim) w tym 5 nietrzeźwych. Policjanci zdecydowali o zatrzymaniu w policyjnym areszcie 82 sprawców przemocy domowej. Wśród zatrzymanych było: 79 mężczyzn i 3 kobiety.

Jak wynika z „Niebieskich Kart”, zakładanych przez policjantów, najczęściej sprawcy stosują przemoc psychiczną. Takich przypadków funkcjonariusze odnotowali aż 149. Przemoc fizyczna miała miejsce w 83 sytuacjach, a seksualna w 2 przypadkach.

Jak widać przemoc w rodzinie jest niestety zjawiskiem występującym dość często. Pamiętajmy, że przemoc w rodzinie jest przestępstwem, za które grozi kara nawet 5 lat pozbawienia wolności. Nie bądźmy zatem obojętni, kiedy słyszymy, że za ścianą dzieje się coś złego. Wystarczy zadzwonić na numer alarmowy 112, aby pomóc.

(asz)

Powrót na górę strony