Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policja apeluje o rozsądne zachowanie na zamarzniętych zbiornikach wodnych !!!

W niedzielne południe 20 -letni mężczyzna jeździł rowerem po zamarzniętym jeziorze w okolicach miejscowości Odoje. W pewnym momencie lód się załam i rowerzysta wpadł do wody. Na szczęście szybko się z niej wydostał. Przemarzniętego 20-latka zabrano do szpitala. Z uwagi na zmienne warunki atmosferyczne tej zimy Policjanci apelują o rozwagę i wyobraźnię osób wchodzących na lód oraz przestrzegają kierowców przed wjeżdżaniem samochodami na zmarznięte zbiorniki wodne.


W niedzielę około godz.14.00 oficer dyżurny piskiej komendy otrzymał zgłoszenie, że na jeziorze w okolicach miejscowości Odoje, w gminie Orzysz, ktoś wpadł do wody. Na miejscu policjanci ustalili, że 20-letni mężczyzna jeździł rowerem po zamarzniętym zbiorniku wodnym. Niespodziewanie lód się załamał i rowerzysta wpadł do wody. Na szczęście szybko udało mu się wydostać na powierzchnię. Przemarzniętego 20-latka przewieziono do szpitala w Piszu.

Pamiętajmy, że zmienne warunki atmosferyczne tej zimy sprawiają, że  pokrywy lodowe rzek i jezior zamarzają, a po kilku dniach topnieją i stają się co raz bardziej kruche. Dlatego ogromnym ryzykiem są spacery po tafli lodu, szczególnie z dziećmi, czy  tym bardziej wjeżdżanie  rowerem, a nawet samochodem na zamarznięty zbiornik. Przestrzegamy także wędkarzy, którzy masowo dokonują połowu ryb z lodu.

 Policja przestrzega kierowców przed praktykami wjeżdżania samochodami na zmarznięte zbiorniki wodne. Kierowcy wjeżdżający autami na zamarznięte rzeki, jeziora czy też inne akweny  wodne muszą liczyć się z utratą zdrowia i  życia, a w najlepszym przypadku utratą samochodu.

Zanim wjedziesz na lód samochodem zadaj sobie pytanie „Czy warto ryzykować” i „co może być konsekwencją takiego zachowania”.


Co robić, jeśli pod kimś załamie się lód:
1.        W przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomoc. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie;
2.       Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.
3.       Jeśli w zasięgu ręki mamy szalik lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec
4.       Jeśli sami nie mamy możliwości udzielenia pomocy poszkodowanemu, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej
5.       Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. Pamiętajmy że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować szok termiczny.
6.       W miarę możliwości należy podać poszkodowanemu słodkie i ciepłe napoje (ale nie gorące) płyny do picia. Osobę poszkodowaną powinien także obejrzeć lekarz.


Apelujemy do wszystkich o rozwagę  przed wejściem czy wjechaniem na taflę lodu !

Powrót na górę strony