Policjantki z Holandii odwiedziły Pisz - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Piszu

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjantki z Holandii odwiedziły Pisz

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Piszu gościli przedstawicieli Policji holenderskiej. Pisz odwiedziły dwie policjantki z Holandii oraz jedna z Komendy Głównej Policji. Wizyta odbyła się w ramach projektu „Twoje bezpieczeństwo- nasza sprawa, praca w Holandii” ukierunkowanego na zapobieganie handlowi ludźmi oraz przestępstwom towarzyszącym temu zjawisku. Panie przeprowadziły spotkania adresowane do przedstawicieli lokalnego samorządu, uczniów i osób bezrobotnych. Spotkały się także z piskimi policjantami, z którymi dzieliły się doświadczeniami zawodowymi.

Komendant Powiatowy Policji w Piszu zaprosił do swojej jednostki przedstawicieli Policji holenderskiej. W dniach 7-8 czerwca 2016 roku Pisz odwiedziły dwie policjantki z Holandii- Irena de Ruig (specjalistka ds. problematyki migracyjnej)  i Sietska Johannes (z Wydziału Przestępczości Migracyjnej i Handlu Ludźmi z garnizonu Haaglandem) oraz podkom. Katarzyna Świątek z Komendy Głównej Policji. Wizyta ta odbyła się dzięki współpracy piskiej Policji ze Starostwem Powiatowym w Piszu, dzięki, któremu przedsięwzięcie to mogło zostać zrealizowane.  To właśnie w starostwie odbywały się spotkania policjantek z przedstawicielami samorządu lokalnego, uczniami oraz osobami bezrobotnymi.

Panie przyjechały w ramach programu „Twoje bezpieczeństwo – nasza sprawa, praca w Holandii”. Wizyta  holenderskich policjantek w Piszu nie była przypadkowa. Zostały one zaproszone z uwagi na duże bezrobocie w naszym powiecie, a tym samym coraz większą liczbę osób zainteresowanych pracą za granicą. Drugim powodem były zbliżające się wakacje, w trakcie których wielu młodych ludzi wyjeżdża do innych krajów pracować lub je zwiedzać.  

Podczas spotkań policjantki mówiły o handlu ludźmi w różnych aspektach. Rozmawiając z przedstawicielami samorządu wyjaśniały na czym polega to zjawisko w Holandii i jak można się przed tym uchronić.

                                              

 

Rozmawiając z młodzieżą i osobami bezrobotnymi policjantki z Holandii mówiły,jakie prawa i obowiązki ma pracownik w ich kraju. Dużą uwagę skupiały na tym, w jaki sposób należy przygotować się wyjeżdżając do pracy za granicę. Wyjaśniały, jak bezpiecznie znaleźć sobie tam dobre zajęcie i jakie  dokumenty są niezbędne do wyjazdu. Jak podkreślała Sietska Johannes - „Wyjazd do Holandii może być sukcesem, jeśli poprzedzi go dobre przygotowanie”.

 

                                    

 

Podkomisarz Katarzyna Świątek z KGP omawiała tematykę handlu ludźmi w kontekście prawa karnego obowiązującego w Polsce.

 

                                             

 

Prelekcje były bardzo ciekawe. Panie podawały wiele przykładów z własnego doświadczenia zawodowego w kwestii wyzyskiwania Polaków w Holandii. Irena de Ruig podsumowując spotkania mówiła: „Każdy ostrzeżony  jest naszym wspólnym sukcesem”.

Goście odwiedzili także Komendę Powiatową Policji w Piszu, gdzie spotkali się z policjantami.  Tu również rozmowa toczyła się wokół zagadnienia handlu ludźmi, choć koncentrowała się głównie na wymianie doświadczeń zawodowych.

 

                                                    

 

Policjantki spędzały w Piszu czas nie tylko na spotkaniach i prelekcjach. Zwiedziły także miasto i okolicę. Piękna pogoda była doskonałą okazją, aby przepłynąć się statkiem po jeziorze Nidzkim.

                                                      

 

Dużą atrakcją dla gości było także odwiedzenie zaprzyjaźnionych z piską Policją, strażaków. Panie miały możliwość obejrzenia strażnicy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Piszu. O pracy strażaków opowiadał Zastępca Komendanta,  mł. Bryg. Paweł Pieńkosz. który wraz ze strażakami oprowadził policjantki po obiekcie i pokazał sprzęt, jaki dysponują. Wizyta w straży pożarnej zrobiła na policjantkach ogromne wrażenie zwłaszcza, że jak mówiły, dotąd nigdy nie miały takiej okazji.

                                               

 

Panie wyjechały z Pisza bardzo zadowolone, że miały sposobność zobaczyć tak piękną część Mazur. Policjanci i mieszkańcy Pisza, którzy mieli okazję uczestniczyć  w wykładach policjantek z Holandii także byli pod dużym wrażeniem wiedzy i doświadczenia pań w kwestii handlu ludźmi.

 

 

Powrót na górę strony