Aktualności

Niesłabnąca popularność KMZB wśród mieszkańców powiatu piskiego

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa cieszy się w powiecie piskim niesłabnącą popularnością. Za pośrednictwem tej interaktywnej platformy z roku na rok mieszkańcy coraz chętniej dzielą się z policjantami spostrzeżeniami na temat bezpieczeństwa w ich najbliższym otoczeniu. W 2023 roku nanieśli na mapę łącznie 619 zgłoszeń. Od początku tego roku mamy już 172 zgłoszenia z czego prawie 30% z nich zostało potwierdzonych przez funkcjonariuszy.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa stanowi interaktywne narzędzie, które pomaga lokalnej społeczności wskazać miejsca, na które służby powinny zwrócić szczególną uwagę. Dzięki aplikacji każdy obywatel
realny wpływ na bezpieczeństwo w swojej okolicy. Mieszkańcy nanoszą na mapę anonimowo konkretne zagrożenie, natomiast policjanci weryfikują sygnał oraz podejmują działania, które mają na celu jego wyeliminowanie. Do zgłoszeń co raz częściej dołączane są także zdjęcia. Dzięki takiej współpracy mundurowi dobrze wiedzą, jakie miejsca objąć szczególnym nadzorem, ponieważ dane zagrożenie może występować tam co pewien czas, bądź w określonych porach dniach.

KMZB w powiecie piskim wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. W 2023 roku naniesionych zostało 619 zgłoszeń. Od początku tego roku mamy już 172 zgłoszenia z czego prawie 30% z nich zostało potwierdzonych. Największa liczba zgłoszeń dotyczy spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych. Było ich 63, z czego 49 zostało potwierdzonych. Najwięcej, bo aż 40 zgłoszeń policjanci potwierdzili przy bloku nr 13 na ul. Dworcowej w Piszu. Zadaniem funkcjonariuszy jest teraz wyeliminowanie tego, wyjątkowo uciążliwego dla mieszkańców, zjawiska. Miejsce to jest systematycznie sprawdzane przez policyjne patrole, a do tego dzielnicowy objął je swoim planem priorytetowym.

Warto zaznaczyć, że od początku tego roku policjanci, w powiecie piskim, wyeliminowali już 12 zgłoszeń, w tym:

  • 1 dot. spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych
  • 1 dot. grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją
  • 1 dot. dzikiego wysypisko śmieci.

Pamiętaj! Ty też możesz mieć realny wpływ na bezpieczeństwo w swojej okolicy! Zachęcamy do dalszej współpracy i aktywnego korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki wymianie informacji pomiędzy mieszkańcami, a służbami możemy osiągnąć wymierne efekty zmierzające do poprawy naszego lokalnego bezpieczeństwa.

Pamiętajmy jednak, by z narzędzia tego korzystać w sposób odpowiedzialny, bo każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. W razie natychmiastowej potrzeby interwencji należy dzwonić na numer alarmowy 112.

(asz)

  • Zdjęcia naniesione na KMZB
    Zdjęcia naniesione na KMZB
Powrót na górę strony