Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo. Działania „Znicz 2018”

W tym roku dzień Wszystkich Świętych przypada w środku tygodnia. Dzień urlopu wzięty w piątek sprawia, że na odwiedzenie cmentarzy i spotkanie z bliskimi mamy do dyspozycji 4-dniowy weekend. Pozwoli to na rozplanowanie odwiedzin grobów bliskich na kilka dni. Nieco mniejszy tłok i ruch przy cmentarzach nie powinien jednak uśpić naszej czujności. Zadbajmy o prawidłowe zabezpieczenie swoich mieszkań, samochodów i pozostałego mienia. Pomocą na głównych trasach dojazdowych do cmentarzy będą służyć policjanci, prowadzący działania „Znicz 2018”.

Jak co roku z końcem października policjanci przygotowują się do wzmożonej pracy – szczególnie na drogach, związanej z masowym przemieszczaniem się osób chcących odwiedzić groby swoich bliskich. W tym roku działania pod hasłem „znicz 2018” zaplanowane zostały w okresie 31 października – 4 listopada, a więc od środy do niedzieli włącznie.

Na drogach…

Na głównych trasach na Warmii i Mazurach, na drogach dojazdowych do miast oraz w okolicach wszystkich cmentarzy, policjanci drogówki wspomagani przez innych funkcjonariuszy, zadbają o porządek w ruchu drogowym i bezpieczeństwo podróżujących. Kierowcy jednak muszą pamiętać o tym, że w pierwszej kolejności to oni sami odpowiadają za bezpieczeństwo swoje, swoich pasażerów oraz innych użytkowników dróg. Niestety są wśród nich tacy, którzy o bezpieczeństwie podczas jazdy myślą w ostatniej kolejności. Podstawowym celem policjantów będzie w najbliższych dniach właśnie ujawnianie takich nieodpowiedzialnych kierowców i eliminowanie nieprawidłowych zachowań uczestników ruchu drogowego, będących głównymi przyczynami zdarzeń drogowych. Uwaga policjantów skupi się także na eliminowaniu utrudnień w ruchu drogowym poprzez jego upłynnianie, w związku z wprowadzaną tymczasową zmianą organizacji ruchu oraz objęcie nadzorem głównych ciągów dróg w okresie występowania wzmożonego natężenia ruchu pojazdów. Większy ruch na drogach przy okazji takich uroczystości, realnie wpływa na ilość zdarzeń drogowych. Niestety niektóre z nich kończą się tragicznie.

W domach…

Pamiętajmy, aby wyjeżdżając z domu, mieszkania, zadbać o odpowiednie jego zabezpieczenie. Wychodząc sprawdźmy, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte, kurki z gazem zakręcone i wyłączone piecyki elektryczne. Warto również poprosić zaufanego sąsiada, by zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie, wyjmował zostawione w drzwiach ulotki, a w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast nas o tym powiadomił.

Na cmentarzach…

Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy, biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Warto mieć odliczoną na zakupy kwotę pieniędzy i trzymać ją w innym miejscu niż portfel i dokumenty. W trakcie płacenia za zakupy, nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie. Pamiętajmy również, by podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki lub saszetki na pomniku czy ławce. Parkując samochód przed cmentarzem również nie zostawiajmy w nim w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów lub dokumentów. Starajmy się parkować na strzeżonych lub dozorowanych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych. Wysiadając, sprawdźmy czy drzwi i okna w aucie są zamknięte. Unikajmy samotnego chodzenia na cmentarz po zmroku. Wybierając się tam z dziećmi lub starszymi osobami cierpiącymi na zaburzenia pamięci, pilnujmy, by zbytnio się nie oddalały, pamiętajmy, że w tłumie łatwo się zagubić. W takim przypadku pomoże umieszczona w ubraniu kartka z numerem telefonu do rodziny zagubionej osoby. Robiąc zakupy w sklepach lub na przycmentarnych stoiskach albo podróżując komunikacją miejską, szczególnie w miejscach zatłoczonych uważajmy na kieszonkowców. Torebka powinna być obowiązkowo zamknięta, umieszczona z przodu, w zasięgu wzroku, portfel schowany w głębiej położonej, zapinanej, wewnętrznej przedniej kieszeni.

Jak co roku w okolicach dnia Wszystkich Świętych na ulicach pojawią się dodatkowe policyjne patrole, które nie tylko będą dbały o nasze bezpieczeństwo, ale także służyły pomocą. Niezależnie od tego warto pamiętać, że nasze bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy również od nas samych.