Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjni wodniacy podsumowali sezon na wodzie. Było bezpieczniej, niż rok temu

Zakończyły się wakacje. Przyszedł czas na podsumowanie stanu bezpieczeństwa, zwłaszcza nad wodą, gdyż akwenów w naszym powiecie nie brakuje. Sezon ten był bezpieczniejszy, niż rok temu. Policyjni wodniacy wylegitymowali na jeziorach ponad 350 osób, ujawnili 154 wykroczenia. Zatrzymali 16 wypoczywających, którzy pływali po jeziorach będąc pod działaniem alkoholu. Niestety, nie obyło się bez utonięć, ale było ich mniej niż w poprzednim sezonie.

Koniec wakacji to czas, aby policyjni wodniacy podsumowali swoją pracę w sezonie letnim. Pływając po jeziorach dbali o bezpieczeństwo wypoczywających na wodzie i nad wodą. Kontrolowali stan trzeźwości turystów pływających sprzętami wodnymi zapobiegając w ten sposób nieszczęśliwym zdarzeniom. Funkcjonariusze zwracali uwagę na popełniane wykroczenia oraz reagowali w przypadku brawurowych zachowań. Baczną uwagę przywiązywali także na bezpieczeństwo najmłodszych. Spotykali się z dziećmi i młodzieżą nimi na koloniach, obozach czy na festynach, aby promować zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Wszystko po to, by wypoczywający byli bezpieczni i miło spędzali czas na terenie powiatu piskiego.

W minione wakacje policyjni wodniacy z powiatu piskiego interweniowali na jeziorach 25 razy w bardzo różnych kwestiach. Najczęściej dotyczyły one niestosowania się przez żeglujących do obowiązujących znaków, w tym zakazu wytwarzania fal.

Nie obyło się niestety bez tragicznych zdarzeń na wodzie. W tym roku, na terenie powiatu piskiego utonęło 6 osób, czyli o dwie mniej, niż w roku poprzednim. Wśród nich była jedna kobieta. To obywatelka Niemiec w wieku 52 lat, która przyjechała z mężem na urlop w okolice Orzysza. Utonęło też 5 mężczyzn w wieku od 17 do 63 lat. Trzech z nich to mieszkańcy naszego powiatu oraz nastolatek z Ełku i 63- latek z województwa mazowieckiego. Niestety w większości przypadków ofiary były pod działaniem alkoholu.

Policyjni wodniacy podczas wakacji zatrzymali aż 16 wypoczywających, którzy pływali różnymi sprzętami będąc pod działaniem alkoholu. Wśród nich było 4 nietrzeźwych sterników łodzi motorowych Dwóch kolejnych pływało łodziami motorowymi, których stan trzeźwości wskazywał mniej niż 0,5 promila alkoholu w organizmie. Natomiast 10 osób, będąc pod działaniem alkoholu, pływało jednostkami niebędącymi pojazdami mechanicznymi. W wakacje 2016 policjanci ujawnili 5 nietrzeźwych pływających, czyli dużo mniej.

Funkcjonariusze dbając o bezpieczeństwo wypoczywających ujawnili też 154 wykroczenia, czyli o 72 więcej, niż rok temu. 78 sprawców tych czynów ukaranych została przez policjantów mandatami karnymi, 71 osób zostało pouczonych, a 2 sprawy skierowane zostały do sądu celem rozpatrzenia.

Podsumowując sezon na wodzie policyjni wodniacy mówią, że był on bezpieczniejszy, niż poprzedni.

Ładowanie odtwarzacza...